ahluwalia1_Sean GallupGettyImages_cop29 Sean Gallup/Getty Images

Môže COP30 uspieť tam, kde COP29 zlyhala?

NEW DELHI - Minuloročná konferencia OSN o zmene klímy (COP29) v Baku sa skončila dohodou rozvinutých krajín o mobilizácii 300 miliárd dolárov ročne na financovanie opatrení v oblasti klímy v rozvojových krajinách. Hoci je táto suma trikrát vyššia ako predchádzajúci cieľ 100 miliárd dolárov, zďaleka však nedosahuje výšku potrebnú na odstránenie nedostatku finančných prostriedkov na boj proti klimatickým zmenám.

Dnešná výzva je zložitejšia ako v čase podpisu Parížskej klimatickej dohody v roku 2015. Vtedy bola suma 100 miliárd dolárov do veľkej miery arbitrárna a nevychádzala z úplnej analýzy skutočných investičných potrieb. Naopak, na konferencii COP29 bolo potrebné odhadnúť skutočné náklady a určiť, koľko externého financovania bude potrebné.

V správe nezávislej skupiny expertov na vysokej úrovni pre financovanie opatrení v oblasti klímy (IHLEG), ktorej som členom, sa uvádza, že rozvojové krajiny (okrem Číny) budú do roku 2035 potrebovať 2,4 - 3,3 bilióna USD na investície do opatrení v oblasti klímy. Približne 60 % z tejto sumy by sa mohlo financovať z domácich zdrojov prostredníctvom vyšších úspor a zníženia deficitu verejných financií. Aj tak po prerozdelení existujúcich investícií na ekologický prechod zostane do roku 2030 chýbať 1 bilión USD, pričom do roku 2035 sa tento deficit zvýši na 1,3 bilióna USD. Vyrovnanie tohto nedostatku si bude vyžadovať externé financovanie.

Hoci COP29 uznala rozsah finančnej medzery, nedohodla sa na spôsobe jej odstránenia. Rozvojové krajiny presadzovali, aby bohatšie ekonomiky pokryli tento deficit z verejných zdrojov, ale rozvinuté krajiny ponúkli len 300 miliárd dolárov ročne - a aj to s výhradou: budú len "viesť" mobilizáciu finančných prostriedkov, a nie garantovať ich priame poskytnutie.

V správe IHLEG sa uvádza, že 650 miliárd dolárov z chýbajúcich finančných prostriedkov do roku 2035 by sa mohlo pokryť prostredníctvom súkromných investícií vrátane vlastného a dlhového kapitálu. To však odhalilo hlboký rozpor. Rozvinuté krajiny uprednostňovali súkromný kapitál, aby zmiernili rozpočtové tlaky, zatiaľ čo rozvojové krajiny, vedomé si jeho nestálosti, trvali na verejnom financovaní kvôli zodpovednosti a predvídateľnosti.

Skepsa voči súkromnému financovaniu je oprávnená. Mnohé rozvojové krajiny majú problém prilákať súkromné investície a namiesto toho sa spoliehajú na granty a zvýhodnené dlhodobé pôžičky. Presun týchto obmedzených verejných zdrojov do ekonomík s nízkymi príjmami znamená, že krajiny so strednými príjmami sa budú musieť ešte viac spoliehať na súkromný kapitál - napriek neistote investorov.

Introductory Offer: Save 30% on PS Digital
PS_Digital_1333x1000_Intro-Offer1

Introductory Offer: Save 30% on PS Digital

Access every new PS commentary, our entire On Point suite of subscriber-exclusive content – including Longer Reads, Insider Interviews, Big Picture/Big Question, and Say More – and the full PS archive.

Subscribe Now

Podľa IHLEG súkromné financovanie v oblasti klímy vzrastie zo 40 miliárd USD v roku 2022 na odhadovaných 650 miliárd USD do roku 2035. Väčšina investícií sa však naďalej sústreďuje na niekoľkých trhoch, čo spôsobuje, že prístup k nim je nerovný a neistý. Klesajúce náklady na obnoviteľné zdroje energie by mohli podporiť ekologické projekty v porovnaní s fosílnymi palivami, ale tempo prechodu zostáva nejasné.

Aj keď je súkromný kapitál k dispozícii, domáce politiky často odrádzajú od investícií. Mnohé vlády z politických dôvodov umelo znižujú ceny energie, čím sa poskytovatelia elektrickej energie stávajú finančne nerentabilnými. Zahraniční investori to pochopiteľne považujú za zásadné riziko a váhajú s investíciami. Ak majú súkromné financie zohrávať väčšiu úlohu, vlády musia reformovať ceny energie, posilniť predpisy a znížiť byrokratickú záťaž, aby prilákali investície.

Podpora verejného sektora je naďalej kľúčová. Multilaterálne rozvojové banky (MDB) a bilaterálne inštitúcie môžu znížiť riziká pre súkromných investorov prostredníctvom mechanizmov zdieľania rizík a zároveň pomôcť vládam vytvoriť stabilné prostredie priaznivé pre investície.

Keďže sa na konferencii COP29 nepodarilo zabezpečiť silnejšiu dohodu o financovaní, je nepravdepodobné, že by sa o nej znovu rokovalo až do ďalšieho globálneho hodnotenia v roku 2028. Medzery sa však stále dajú odstrániť. Rozšírenie pôžičiek MDB, ktoré zaostávajú za potrebami v oblasti klímy, by mohlo poskytnúť veľmi potrebný kapitál, zatiaľ čo krajiny pracujú na dlhodobých politických riešeniach.

Záverečné vyhlásenie COP29 poukázalo na príležitosť dosiahnuť skutočný pokrok pred COP30 v brazílskom Beléme. O úspechu však rozhodne jeden kľúčový faktor: ochota rozvinutých krajín vyčleniť viac finančných zdrojov.

Tá sa stala ešte neistejšou po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu. Nepriateľstvo jeho administratívy voči celosvetovému úsiliu v oblasti klímy a jej snaha o rozšírenie využívania fosílnych palív pravdepodobne oslabí medzinárodné financovanie v oblasti klímy. USA už teraz znižujú existujúce záväzky, čo ďalej odďaľuje rokovania o klíme.

Vzhľadom na to, aké pomalé a byrokratické sa tieto diskusie stali, stojí za to sa pýtať: Sú masové každoročné zasadnutia Konferencie zmluvných strán stále správnym prístupom? Vzhľadom na to, že sa každoročne schádzajú desaťtisíce vládnych predstaviteľov, vedúcich predstaviteľov podnikov a mimovládnych organizácií, naliehavosť klimatickej krízy si vyžaduje cielenejšie rozhodovanie zamerané na výsledky.

Jednou z alternatív je delegovať kľúčové rokovania o financovaní na menšie špecializované skupiny. Napríklad skupina G20 nemá univerzálne zastúpenie, ale zahŕňa všetky hlavné ekonomiky - rozvinuté aj rozvojové -, ktoré predstavujú 80 % svetového HDP a emisií a dve tretiny svetovej populácie. A čo je ešte dôležitejšie, jej členovia kontrolujú najväčšie svetové multilaterálne rozvojové banky, čo z nej robí prirodzenú platformu pre riadenie financovania opatrení v oblasti klímy.

Ďalšou možnosťou je BRICS, ktorý sa postavil ako protiváha finančných inštitúcií pod vedením Západu. S Čínou, Indiou, Brazíliou a ďalšími kľúčovými rozvojovými krajinami, ktoré zohrávajú ústrednú úlohu, by BRICS mohol mobilizovať alternatívne zdroje ekologického financovania, znížiť závislosť od západného financovania a presadiť spravodlivejší prístup na trhy s uhlíkom.

Ak by skupina G20 alebo BRICS mali prevziať vedúcu úlohu v oblasti financovania opatrení na ochranu klímy, museli by sa zamerať na rozšírenie úverovej kapacity MDB, mobilizáciu súkromného kapitálu a stimuláciu rozsiahlych investícií do prispôsobovania sa zmene klímy a zmierňovania jej dôsledkov.

Keďže COP29 nedokázala zabezpečiť primeraný rámec financovania, rozvojové krajiny majú viac otázok ako odpovedí. Keďže nedostatok finančných prostriedkov sa naďalej zväčšuje, postupné prísľuby už nestačia. Skutočnou otázkou teraz je, či je proces COP stále tým najlepším miestom pre tieto rokovania.

Ak budú najväčšie ekonomiky naďalej odkladať skutočné záväzky, India, Brazília a Južná Afrika možno nebudú mať inú možnosť, ako presadiť, aby sa rokovania o financovaní opatrení v oblasti klímy presunuli na platformy ako G20 alebo BRICS.

Aby COP 30 uspela tam, kde COP 29 zlyhala, musí sa posunúť ďalej ako k vágnym prísľubom a zabezpečiť jasné a vynútiteľné finančné záväzky. V opačnom prípade sa svet opäť zíde, bude rokovať a odíde bez väčšieho pokroku, zatiaľ čo klimatická kríza sa bude naďalej prehlbovať.

https://prosyn.org/JsVYqOKsk