fayolle4_FLORENCE GOISNARDAFP via Getty Images_amazonforest Florence Goisnard/AFP via Getty Images

Inwestycje w Naturę Zadecydują o Naszej Przyszłości

LUKSEMBURG – Łatwo jest myśleć o ludziach w oderwaniu od natury. Jednak największe zagrożenia dla ludzkości wynikają z kryzysów dotykających przyrodę, takich jak zmiany klimatu, utrata różnorodności biologicznej czy zanieczyszczenie. Nie będziemy w stanie zaradzić żadnemu z nich, dopóki nie przestaniemy uważać natury za coś oczywistego i nie zaczniemy w nią więcej inwestować.

„Pozytywne dla przyrody” inwestycje w ochronę mórz, zrównoważoną gospodarkę gruntami, bezpieczeństwo wodne i zalesianie mogą zapewnić około 30% redukcji emisji potrzebnej do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C - celu zapisanego w porozumieniu klimatycznym z Paryża. Co więcej, takie inwestycje nie tylko poprawiłyby naszą odporność na zmiany klimatu, ale także pomogłyby zapobiec przyszłym pandemiom.

Przed 16-tą Konferencją Stron (COP16) Konwencji Narodów Zjednoczonych o Różnorodności Biologicznej, która odbędzie się w tym miesiącu w Cali w Kolumbii, musimy pamiętać, że kryzysy dotykające przyrodę stanowią również strukturalne zagrożenie dla globalnej gospodarki, naszego wspólnego dobrobytu oraz celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Około 55% światowego PKB jest w dużym lub umiarkowanym stopniu zależne od przyrody.

W Cali delegaci z prawie 200 krajów będą dyskutować o tym, jak przyspieszyć działania mające na celu ochronę 30% obszarów lądowych i morskich planety, zmniejszenie zanieczyszczenia i przywrócenie zdegradowanych ekosystemów do 2030 roku. Jedną z kluczowych przeszkód w realizacji tych ambitnych celów jest finansowanie. Obecnie nie tylko inwestujemy o wiele za dużo w działania, które szkodzą naturze i pogarszają nasze problemy; inwestujemy tylko jedną trzecią tego, co jest potrzebne do osiągnięcia celów na 2030 r. w zakresie klimatu, różnorodności biologicznej i degradacji gruntów.

Aby zwiększyć skalę inwestycji pozytywnych dla przyrody, musimy zrobić cztery rzeczy. Po pierwsze, musimy budować skuteczniejsze partnerstwa publiczno-prywatne między krajami i publicznymi bankami rozwoju, a także z organizacjami przyrodniczymi, firmami i instytucjami finansowymi sektora prywatnego. Pomogłoby to zmniejszyć ryzyko inwestycji, przygotować projekty i zapewnić wpływ na dużą skalę na klimat, przyrodę i rozwój gospodarczy sprzyjający włączeniu społecznemu. Po drugie, musimy ożywić i włączyć do głównego nurtu praktyki regeneracyjne i zarządzanie różnorodnością biologiczną, szczególnie w sektorach rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa.

Po trzecie, potrzebujemy wspólnych zasad, standardów i mechanizmów ujawniania informacji w celu śledzenia pozytywnego dla przyrody finansowania i jego wpływu oraz ujawniania większej ilości informacji na temat śladu przyrodniczego, zależności i narażenia na ryzyko firm i instytucji finansowych. Wreszcie, aby uwzględnić przyrodę we wszystkich politykach i decyzjach inwestycyjnych, musimy zmniejszyć przepływ finansowania do działań szkodliwych dla przyrody.

HOLIDAY SALE: PS for less than $0.7 per week
PS_Sales_Holiday2024_1333x1000

HOLIDAY SALE: PS for less than $0.7 per week

At a time when democracy is under threat, there is an urgent need for incisive, informed analysis of the issues and questions driving the news – just what PS has always provided. Subscribe now and save $50 on a new subscription.

Subscribe Now

Wielostronne banki rozwoju odegrają kluczową rolę w zwiększaniu skali zielonych inwestycji. Instytucje takie jak Europejski Bank Inwestycyjny już teraz zwiększają wsparcie dla ochrony, odbudowy i zrównoważonego wykorzystania przyrody, wprowadzając wspólne zasady śledzenia finansowania pozytywnego dla przyrody. Takie informacje są niezbędne do pomiaru i włączenia przyrody do działań wielostronnych pożyczkodawców, a także do informowania innych inwestorów o tym, co stanowi inwestycję pozytywną dla przyrody. Trwają partnerstwa i wspólne wysiłki na rzecz wprowadzenia tych zasad w życie.

Na szczeblu europejskim EBI ściśle współpracuje z Komisją Europejską w celu wspierania wdrażania Strategii Unii Europejskiej na Rzecz Bioróżnorodności 2030 na całym świecie. Dążymy do tego, aby wszystkie finansowane przez nas projekty nie powodowały utraty różnorodności biologicznej i uwzględniamy kwestie różnorodności biologicznej i ekosystemów we wszystkich naszych działaniach.

Ponadto - ponieważ jednym z największych wyzwań w zwiększaniu skali inwestycji na rzecz przyrody jest strukturyzacja projektów - świadczymy usługi doradcze, aby pomóc w rozpoczęciu inicjatyw na rzecz odbudowy przyrody i różnorodności biologicznej. EBI doradzał i udzielił kredytu w wysokości 100 mln EUR (109 mln USD) na ochronę i odtwarzanie ponad 600 tys. hektarów lasów w Maroku. Na Wybrzeżu Kości Słoniowej przygotowujemy się do wspierania zrównoważonej uprawy kakao, w ramach której lasy są chronione, a nie wycinane. Aby wspierać ochronę mórz, współpracujemy z instytucjami partnerskimi nad bardzo udaną Inicjatywą „Czyste Oceany,” która wyprzedza harmonogram, zapewniając 4 miliardy euro na projekty mające na celu ograniczenie odpadów z tworzyw sztucznych.

Innowacyjne instrumenty finansowe, które przenoszą ryzyko, mogą pomóc zmobilizować więcej środków publicznych oraz prywatnych na takie inwestycje. Na przykład finansowany przez EBI Fundusz na Rzecz Neutralności Degradacji Gruntów zapewnia finansowanie i pomoc techniczną dla zrównoważonego rolnictwa i leśnictwa na całym świecie, a fundusz EcoEnterprises wspiera przedsiębiorstwa działające na rzecz bioróżnorodności w Ameryce Łacińskiej. EBI rozważa również nową inwestycję w fundusz wspierający zalesianie, zarządzanie lasami i projekty ochrony przyrody w regionie. Mamy nadzieję, że podczas COP16 uda nam się wykorzystać te inicjatywy do zwiększenia skali finansowania na rzecz przyrody.

Musimy pilnie ograniczyć przepływ środków finansowych na działania, które szkodzą przyrodzie. Ma to kluczowe znaczenie dla przezwyciężenia potrójnego kryzysu planetarnego związanego ze zmianami klimatu, zanieczyszczeniem i utratą różnorodności biologicznej.

Z angielskiego przetłumaczyła Marz McNamer

https://prosyn.org/5z8qBMopl