ginerreichl1_LAURE FILLONAFP via Getty Images_madagascarafricasustainabilitysolarwomen Laure Fillon/AFP via Getty Images

Jak Kobiety Mogą Wesprzeć Zieloną Zmianę

BRASILIA – Świat musi przejść z obecnego systemu energetycznego opartego na paliwach kopalnych na neutralność węglową. Oczywiście będzie to wymagało od krajów wprowadzenia energii odnawialnej i włączenia jej do sieci elektrycznej, zwiększenia wydajności energetycznej, modernizacji infrastruktury oraz udoskonalenia zarządzania energią i rynkami energii elektrycznej. Mniej oczywiste jest to, że sukces będzie wymagał, aby kobiety mogły mieć udział w tej zmianie na równi z mężczyznami.

Zmiany energetyczne różnić się będą w zależności od priorytetów rozwojowych w poszczególnych krajach, odsetka ludności mającej dostęp do sieci energetycznych, obecnego koszyka energetycznego oraz prognozowanego popytu. Niektóre zmiany mogą obejmować jedynie modernizację starych, niezrównoważonych zasobów w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, podczas gdy inne mogą być częścią wieloaspektowej strategii transformacji społecznej, w tym równości dla płci oraz integracji społecznej. Wszystkie kraje jednak powinny zobowiązać się do tworzenia nowych miejsc pracy i do tego, aby nikogo nie zostawiać w tyle.

Chociaż dostępne dane znacznie się od siebie różnią, kobiety prawdopodobnie stanowią najwyżej jedną trzecią światowej siły roboczej w dziedzinie zrównoważonej energii. Ich udział jest zwykle znacznie niższy w tak zwanych zawodach STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) oraz na stanowiskach kierowniczych. Nic dziwnego, że świadomość dynamiki płci w miejscu pracy również jest niska. Co więcej polisy, które mogłyby pomóc w naprawieniu obecnej nierównowagi w sektorze - jak elastyczny harmonogram pracy, urlop rodzicielski, programy powrotu do pracy, rekrutacja i promocja bez uprzedzeń oraz zrównoważone pod względem płci kierownictwo - są rzadkie.

Te bariery w pełnym uczestnictwie kobiet są przede wszystkim naruszeniem praw człowieka, w szczególności prawa kobiet do pełnego i równego uczestnictwa w życiu swojej społeczności. Rządy mają zatem obowiązek wyeliminować dyskryminację i ustanowić parametry, które pomogą im wzmocnić pozycję kobiet oraz umożliwią ich awans.

Ponadto niedostateczna reprezentacja kobiet pozbawia nas różnorodności talentów w dziedzinie zmian energetycznych, a tym samym hamuje zmiany wymagane do osiągnięcia globalnych celów klimatycznych i celów ONZ dla zrównoważonego rozwoju. Równy udział kobiet w sile roboczej jest wyraźnie korzystny dla biznesu, gospodarki, rozwoju społecznego i środowiska.

Te ustalenia nie są nowe. Bank Światowy w swoim Raporcie o Rozwoju Światowym z 2012 r. podkreślił, że równość płci jest nie tylko sama w sobie podstawowym celem rozwojowym, ale także poprawia wydajność gospodarki i poprawia perspektywy przyszłych pokoleń. Podczas globalnego spowolnienia gospodarczego w 2009 r. w globalnym badaniu przeprowadzonym przez firmę konsultingową McKinsey & Company stwierdzono, że kobiety-liderzy wzmacniają „przewagę konkurencyjną w czasie kryzysu i po jego zakończeniu.” Podobnie wyższy odsetek kobiet na stanowiskach decyzyjnych zwiększa innowacyjność i rentowność, zmniejsza ryzyko i poprawia praktyki w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Introductory Offer: Save 30% on PS Digital
PS_Digital_1333x1000_Intro-Offer1

Introductory Offer: Save 30% on PS Digital

Access every new PS commentary, our entire On Point suite of subscriber-exclusive content – including Longer Reads, Insider Interviews, Big Picture/Big Question, and Say More – and the full PS archive.

Subscribe Now

Przejście na zieloną energię daje możliwość walki z systemową dyskryminacją ze względu na płeć i umożliwia społeczeństwom czerpanie korzyści z bardziej zróżnicowanej siły roboczej. Wynika to częściowo z faktu, że zrównoważona energia jest nową i szybko rozwijającą się dziedziną: oczekuje się, że liczba osób zatrudnionych na całym świecie w tym sektorze wzrośnie z szacowanych obecnie 11 milionów do ponad 42 milionów w 2050 r. Ponadto zmiany te wymagają różnorodnego zakresu umiejętności, w tym inżynierii lądowej, nauk o środowisku, marketingu, nauczania i działań społecznych.

Dobrą wiadomością jest to, że rządy, firmy i uniwersytety na całym świecie wdrażają różnorodne strategie, aby uczynić zielone zmiany bardziej zróżnicowanymi i sprzyjającymi integracji społecznej. Na przykład konstytucja Rwandy z 2003 r. ustaliła obowiązkową minimalną liczbę kobiet uczestniczących w organach decyzyjnych na 30%, w tym w dziedzinach związanych ze zrównoważonym rozwojem i energią. Ta obowiązkowa kwota stanowiła silny sygnał dla społeczeństwa i została ponad dwukrotnie wypełniona zarówno w wyborach parlamentarnych w 2013, jak i w 2018 roku, w których kobiety zdobyły ponad 60% mandatów.

W świecie biznesu zaś turecka firma Polat Energy niedawno zaciągnęła „pożyczkę na płeć” w wysokości 44 milionów dolarów na sfinansowanie budowy największej farmy wiatrowej w Turcji. Warunki pożyczki ulegną poprawie, jeśli firma wykaże dalszy postęp w kierunku równości płci w stosunku do początkowych liczb.

Gdzie indziej w sektorze energetycznym Wind Denmark wykroczyła poza bogatą już i tak politykę urlopów rodzicielskich zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, a ScottishPower promuje program „powrotu do pracy.” Podobnie producent turbin wiatrowych Siemens Gamesa promuje elastyczne warunki pracy i przejrzystą analizę różnic w wynagrodzeniach, co spowodowało, że rząd Wielkiej Brytanii niedawno zaświadczył, że kobiety pracujące w Wielkiej Brytanii zarabiają 95% tego, co ich koledzy.

Instytucje akademickie i organizacje pozarządowe również odgrywają ważne role. Australijski uniwersytet UNSW Sydney odnotował 78% wzrost liczby kobiet podejmujących studia inżynierskie na pierwszym roku, odkąd uruchomił program Women in Engineering w 2014 roku. Global Women's Network for the Energy Transition, międzynarodowa organizacja pozarządowa, która oferuje tworzenie sieci kontaktów, mentoring i programy szkolenia dla kobiet pracujących w sektorze energetycznym, opublikowała niedawno badanie na temat tego, co zrobić, aby dziedzina zrównoważonej energii była bardziej zróżnicowana pod względem płci.

Zmiany energetyczne są niezbędne aby ograniczyć globalne ocieplenie i zbudować bardziej zrównoważoną przyszłość. Ich osiągnięcie leży w interesie nas wszystkich. Ponieważ kraje na całym świecie podejmują decyzję o „lepszej odbudowie” po COVID-19, strategie transformacji energetycznej powinny być kluczowym elementem każdego pakietu stymulacyjnego. I będą one znacznie bardziej skuteczne, jeśli kobiety odegrają w tym ważną rolę.

Z angielskiego przetłumaczyła Marz McNamer

https://prosyn.org/kpuV8QIpl