Venezuela v pravé poledne

Patnáctého prosince bude se bude ve Venezuele hlasovat o nové ústavě. Jednohlasným ano dá venezuelský národ prezidentu Chávezovi najevo svou rozhodnou podporu. Pokud naopak národ řekne ne, přivodí tak celé zemi chaos a obnoví moc parlamentu, o kterou jej Chávez připravil. Jinými slovy, nesouhlas bude povelem k puči.

Venezuela se potýká nejen s politickými, ale i s hospodářskými problémy. Všichni už delší dobu napjatě čekají, jak tento politický boj dopadne; dnes navíc všichni napjatě čekají, pro jakou ekonomiku se Chávez rozhodne. Překvapí otevřeným, efektivním a stabilním ekonomickým programem? Nebo se z něj vyklube represivní statista, který horkou jehlou sešívá trhliny v chatrném hospodářství a vyhýbá se zásadním problémům? Vzhledem k jeho holedbavému politickému stylu, vojenské minulosti a “jurskému” týmu poradců, který jej obklopuje, se lidé obávají nejhoršího.

Dnešní Venezuela není outsiderem v pravém slova smyslu. Pohybuje se sice na samém okraji ekonomické propasti, ale ve skutečnosti existují jen dvě věci, které venezuelské hospodářství ohrožují: vysoký domácí dluh (nemluvě o restrikcích, díky nimž spočívá dluh na bedrech místního bankovního sektoru) a nadhodnocená místní měna (viz tabulka). Venezuela se dále nachází uprostřed neblahého cyklu, kdy po kruté recesi nadešel rok bez výraznějšího růstu. Vznikla tím potřeba větších státních výdajů, která obvykle stojí u vzniku hospodářského propadu. Na druhé straně je třeba říci, že Venezuela je producentem ropy, a pokud ceny neklesnou pod 20 dolarů, vypadá výhledově venezuelská obchodní bilance povzbudivě, a to i navzdory reálnému směnnému kurzu. Rozpočet není sice nijak slavný, není ale ani kdovíjak děsivý.

Tabulka: Makroekonomika Venezuely

1997 1998 1999 2000

Inflace 50 37 30 20

Secure your copy of PS Quarterly: The Climate Crucible
PS_Quarterly_Q3-24_1333x1000_No-Text

Secure your copy of PS Quarterly: The Climate Crucible

The newest issue of our magazine, PS Quarterly: The Climate Crucible, is here. To gain digital access to all of the magazine’s content, and receive your print copy, subscribe to PS Premium now.

Subscribe Now

Přírůstek 5,9 -0,7 -8,5 2,7

HDP bez ropy 4,6 -0,6 -9,1 2,9

Rozpočet v % HDP 1,5 -2,8 -1,9 -3,5

Obchodní bilance v % HDP 4,6 -1,7 4,6 0,8

Zdroj: E. Spinaza

Pro Cháveze by pochopitelně bylo nejlepší, kdyby se mu podařilo posunout ekonomiku jeho země do méně exponované vnější polohy s velkým, nejméně padesátiprocentním podhodnocením. Inflaci vyvolanou pádem měny byla v minulosti schopna využít jen málokterá ekonomika s vysokou mírou nezaměstnanosti. U Venezuely, jejíž nezaměstnanost dosahuje 20 procent, to nelze předpokládat. Tato opatření budou bezpochyby velice nepopulární; jedinou správnou reakcí pak proto bude zrušení vysokých daní z příjmů, čímž se mzdy nominálně zvýší, aniž by došlo ke snížení konkurenceschopnosti. V rozpočtu se tento rozdíl zapraví příznivým dopadem devalvace na vládní příjmy z prodeje ropy.

Předložená strategie by mohla přímo přispět k ekonomickému růstu a zároveň by mohla snížit vnější zranitelnost. Časem by bylo možné snížit úrokové sazby a otevřít dosud omezený bankovní systém. Pokud by spolu s tím došlo k přijetí měnové rady, zvýšila by se také důvěryhodnost venezuelské ekonomiky a růst by dále pokračoval dobrým směrem. I když ke zrušení dalších omezení v hospodářství země je pochopitelně třeba mnoho dalších kroků, předložený balíček opatření by mohl být na cestě k životaschopnému hospodářství velkou posilou a umožnil by Chávezovi věnovat se dlouhodobějším otázkám domácího ekonomického rozvoje.

Nejhorší situace by nastala, kdyby zvítězil populismus a kdyby restrikce vůči kapitálovým tokům a obchodu hrály svou obvyklou demagogickou roli. V rámci tohoto scénáře by byl směnný kurz uměle nadhodnocen, výdaje by dosahovaly gigantických rozměrů a externí bilanci by dále zhoršovaly regulace především v oblasti bankovního sektoru kapitálového účtu. Opravdu špatná zpráva. Dříve nebo později by za této situace docházelo uvnitř ekonomické sféry ke tření a Chávezova moc by mohla postupně dostávat charakter autoritativního režimu.

Žádná podobná krize zemi bezprostředně nehrozí; o budoucnosti Venezuely však musí rozhodnout Chávez. Otevře-li ekonomiku a přizpůsobí-li směnný kurz, nalezne cestu k rozvoji a stabilitě své země. Vydá-li se cestou statického a populistického postoje, bude rok 2001 krizový.

Hospodářský výkvět Venezuely a většina investorů zatím předpokládá to nejhorší a také se podle toho chová: nemá pro Cháveze žádné projekty, žádné návrhy, jen utrhačná slova. Není náhodou, že Chávezův tým ekonomických poradců se skládá z lidí nadšených společenským zřízením s nádechem marxismu, jejichž rady jsou jakékoli stabilizaci na hony vzdáleny. Je načase nabídnout Chávezovi možnosti a jejich význam; není totiž pravda, že by se již byl rozhodl pro onu špatnou cestu.

Ve svých politických iniciativách byl Chávez vždy nesmírně mazaný a úspěšný. Je zde tedy snad šance, že se nakonec rozhodne pro vítězství, a zavrhne beznadějnou a táhnoucí se partyzánskou válku s trhem. Tyto spekulace mohou být pochopitelně až příliš optimistické nebo – naopak – veskrze mylné. Ale vezmeme-li v úvahu cílevědomost, kterou Chávez až dosud projevoval, máme důvod věřit v lepší vyhlídky.

https://prosyn.org/P4iwLdwcs