hoyer10_SIMON MAINAAFP via Getty Images_kenyawindfarm Simon Maina/AFP via Getty Images

Finanse Publiczne po Właściwej Stronie Historii

BRUKSELA – Ekonomika energii odnawialnej poprawiła się nie do poznania. Energia słoneczna jest obecnie najtańszą formą elektryczności w historii. Ponad 90% mocy wytwórczej dodanej na całym świecie w zeszłym roku pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Jednak aby mieć szansę na ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5° Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, światowe systemy energetyczne muszą przekształcać się jeszcze szybciej. A to wymaga od rządów i publicznych instytucji finansowych zaprzestania wspierania paliw kopalnych i zamiast tego międzynarodowego wsparcia dla przejścia na czystą energię.

Nauka jest jasna. Aby osiągnąć cel paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r. dotyczący 1,5°C, globalna transformacja energetyczna musi postępować 4-6 razy szybciej niż obecnie. Paliwa kopalne nadal dostarczają 84% światowej energii i odpowiadają za ponad 75% globalnych emisji. Mapa drogowa Net Zero do 2050” Międzynarodowej Agencji Energetycznej pokazuje, że do 2040 r. globalne systemy energetyczne muszą być wolne od paliw kopalnych. Jednak od czasu zawarcia porozumienia paryskiego rządy G20 zapewniły ponad trzykrotnie więcej środków publicznych każdego roku na paliwa kopalne (77 mld USD). niż w przypadku odnawialnych źródeł energii.

Tegoroczne katastrofalne burze, powodzie i pożary pokazały dlaczego potrzebujemy działań na rzecz klimatu dziś, a nie później. A ponieważ przyszły dobrobyt zależy od dzisiejszych inwestycji w czystą energię, istnieje również wyraźny argument za rozwojem gospodarczym przemawiający za podwojeniem naszych wysiłków. Wiatr i słońce są tańsze niż nowe elektrownie węglowe i gazowe w większości świata. Dramatyczna redukcja kosztów w ciągu ostatniej dekady przekształciła globalne opcje energetyczne, szczególnie w najbiedniejszych krajach, gdzie małe sieci oparte na odnawialnych źródłach energii oferują realne możliwości złagodzenia ubóstwa energetycznego i zapewnienia dostępu do energii.

Zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii ma również kluczowe znaczenie dla tworzenia miejsc pracy, stymulowania wzrostu gospodarczego i ograniczania zanieczyszczenia powietrza. Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej, wdrażanie odnawialnych źródeł energii na dużą skalę może pomóc w stworzeniu 42 milionów miejsc pracy na całym świecie do 2050 r. To dodatkowe zatrudnienie będzie miało kluczowe znaczenie dla zapewnienia odpornego, ekologicznego ożywienia po pandemii COVID-19, szczególnie w krajach z młodymi i szybko zwiększającymi się populacjami.

Ale oczywiście miejsca pracy również znikną, gdy zrezygnujemy z paliw kopalnych. Dlatego musimy podjąć kroki, aby każda społeczność skorzystała na tej transformacji. Będzie to wymagało starannie opracowanych polis wspierających odchodzenie od starszych form wytwarzania energii. Globalna solidarność będzie bardzo ważna. Musimy zrobić znacznie więcej, aby zapewnić niezbędne technologie, wiedzę fachową, wsparcie inwestycyjne i strategie finansowe dla wszystkich.

Na szczęście mamy już rozwiązania tego problemu. Na konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP26) w Glasgow w listopadzie rządy i instytucje finansowe muszą zobowiązać się do wspierania tańszej i czystszej energii oraz do zakończenia międzynarodowego wsparcia dla energetyki opartej na paliwach kopalnych. Nie powinno to być zbyt trudne, biorąc pod uwagę, że wiele dotychczasowych inwestycji energetycznych nieuchronnie stanie się aktywami osieroconymi.

HOLIDAY SALE: PS for less than $0.7 per week
PS_Sales_Holiday2024_1333x1000

HOLIDAY SALE: PS for less than $0.7 per week

At a time when democracy is under threat, there is an urgent need for incisive, informed analysis of the issues and questions driving the news – just what PS has always provided. Subscribe now and save $50 on a new subscription.

Subscribe Now

Już zaczynamy dostrzegać znaczne postępy w tym kierunku. W maju państwa członkowskie G7 zobowiązały się do zaprzestania międzynarodowego finansowania projektów węglowych do końca 2021 r. oraz do „stopniowego wycofywania nowego bezpośredniego wsparcia rządowego dla emisyjnej międzynarodowej energii z paliw kopalnych.” Co więcej Korea Południowa, Japonia, a teraz Chiny – najwięksi na świecie dostawcy międzynarodowego finansowania węglowego – również zgodzili się zaprzestać finansowania projektów węglowych za granicą.

Co równie ważne, ponad 85 krajów (plus Unia Europejska) przedłożyło zaktualizowane krajowe deklaracje klimatyczne, jak określono to w porozumieniu paryskim. Wskazują one na wyraźny trend w kierunku większego zużycia energii odnawialnej i mniejszej zależności od paliw kopalnych do 2030 r. Jednak wiele z tych krajów będzie potrzebowało znacznego wsparcia technicznego i finansowego, aby osiągnąć swoje cele.

Zarówno Wielka Brytania, jak i Europejski Bank Inwestycyjny zobowiązały się nadać wysoki priorytet międzynarodowemu wsparciu dla przejścia na czystą energię. W 2019 r. EBI stał się pierwszym bankiem wielostronnym, który ogłosił zakończenie wszelkiego finansowania projektów związanych z energią z paliw kopalnych (do 2021 r.). Bank zwiększa inwestycje w czystą energię, w tym w krajach rozwijających się, aby wesprzeć ich transformację. W Kenii inwestycje EBI pomogły w budowie największej farmy wiatrowej w Afryce, zapewniając regionowi czystą i przystępną cenowo energię.

Podobnie w marcu rząd Wielkiej Brytanii położył kres nowemu wsparciu publicznemu dla zagranicznych międzynarodowych projektów energii z paliw kopalnych, całkowicie przenosząc inwestycje na odnawialne źródła energii. Ta decyzja już zaczęła otwierać znaczące możliwości, opierając się na istniejącym wsparciu dla czystej energii zapewnianym przez krajową agencję kredytów eksportowych UK Export Finance. Obejmuje to ponad 140 milionów funtów (189 milionów dolarów) finansowania eksportu Wielkiej Brytanii do Ghany, co pomoże Ghanie w realizacji dużych krajowych projektów infrastrukturalnych, w tym inicjatywy na rzecz czystej wody zasilanej energią słoneczną, która dotrze do ponad 225 000 osób.

Teraz musimy wykorzystać ten impet, aby zapewnić sukces COP26. Potrzeba więcej zobowiązań, aby w pełni dostosować międzynarodowe wsparcie publiczne do celów paryskich. Możemy osiągnąć niezbędną solidarność, łącząc rządy i instytucje finansów publicznych we wspólnym oświadczeniu głoszącym poparcie dla czystej energii i stopniowego wycofywania paliw kopalnych.

Zapraszamy rządy i liderów finansów publicznych do przyłączenia się do nas i poparcia tego oświadczenia. Koszty braku działania w kwestii klimatu byłby katastrofalne. Dotarliśmy do krytycznego momentu dla naszej planety. COP26 musi zostać zapamiętany jako moment, w którym podjęliśmy zdecydowane działania w celu ochrony naszej wspólnej przyszłości.

Z angielskiego przetłumaczyła Marz McNamer

https://prosyn.org/LqVIIjxpl