calvino3_ Justin McmanusThe AGEFairfax Media via Getty Images via Getty Images_kiribatiflooding Justin Mcmanus/The AGE/Fairfax Media via Getty Images

Solidarność z Małymi Wyspami i Zdrowy Rozsądek w Kwestii Klimatu

LUKSEMBURG - Podczas gdy wysiłki na rzecz łagodzenia zmian klimatu i dostosowywania się do nich pozostaną najważniejszym międzynarodowym priorytetem na nadchodzące dziesięciolecia, najpilniejsze zagrożenia związane z globalnym ociepleniem wymagają natychmiastowych działań i nowych pomysłów. Jak powiedział Sekretarz Generalny ONZ António Guterres na Forum Wysp Pacyfiku w Tonga w zeszłym miesiącu: „Jeśli uratujemy Pacyfik, uratujemy świat.”

Od czasu podpisania porozumienia klimatycznego w Paryżu osiem lat temu, poczyniono znaczne postępy w tworzeniu bardziej zrównoważonej gospodarki, z nowymi rozwiązaniami technologicznymi umożliwiającymi krajom utrzymanie silnego wzrostu przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Rządy, przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa domowe są coraz bardziej zdeterminowane, by wspierać inwestycje klimatyczne. Energia odnawialna staje się pierwszym wyborem firm w zakresie wytwarzania energii elektrycznej. Innowacje zwiększają konkurencyjność ekologicznych alternatyw. Instytucje finansowe przeznaczają ponad 1 bilion dolarów rocznie na projekty ekologiczne.

W tym kontekście zrównoważone i skoordynowane działania na poziomie globalnym będą kluczem do sukcesu. Jednak postęp jest zbyt powolny w przypadku najbardziej wrażliwych regionów świata. Dla ludzi żyjących na małych wyspach i zmagających się z podnoszącym się poziomem mórz, ekstremalnymi warunkami pogodowymi i ociepleniem oceanów, zmiany klimatu już teraz stanowią zagrożenie egzystencjalne. Pomimo minimalnego śladu węglowego, regiony te znajdują się w czołówce problemu. Ich dzisiejsze wyzwania stają się globalnymi kryzysami jutra.

Dla małych wysp adaptacja ma kluczowe znaczenie. Kraje wyspiarskie Karaibów i Pacyfiku, wraz z częściami Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji, borykają się z wieloma poważniejszymi problemami związanymi z klimatem niż inne części świata. Są one również bardziej narażone finansowo. Niezależnie od tego, czy pożyczają pieniądze na odbudowę po klęskach żywiołowych, czy też inwestują w celu wzmocnienia swojej odporności na zmiany klimatu, borykają się z wyższymi stopami procentowymi, a te dodatkowe koszty odbywają się kosztem inwestycji w zdrowie i edukację.

​​Jako światowy lider w dziedzinie pomocy humanitarnej i rozwojowej, Unia Europejska jest jednym z najbliższych partnerów małych państw wyspiarskich i innych wrażliwych regionów w walce ze zmianami klimatu. W ramach unijnej strategii inwestycyjnej Global Gateway przeznaczyliśmy nasze pieniądze tam, ponieważ nasze zaangażowanie odzwierciedla zarówno prawdziwą solidarność, jak i zdrowy rozsądek. Wiemy, że koszty nieuporządkowanej zielonej transformacji znacznie przekroczyłyby koszty inwestowania w adaptację do zmian klimatu i łagodzenie ich skutków już teraz. Stopniowe, wiarygodne zmiany, których dokonujemy dzisiaj, oszczędzą nam ogromnych szkód gospodarczych, społecznych i środowiskowych spowodowanych niekontrolowanymi zmianami klimatu.

Kilka niedawnych przykładów ilustruje nasze zaangażowanie. W Kiribati - małym państwie wyspiarskim na środkowym Pacyfiku - podnoszący się poziom mórz może sprawić, że wiele wysp nie będzie nadawało się do zamieszkania w ciągu kilku dziesięcioleci. W związku z tym UE i jej ramię finansowe - Europejski Bank Inwestycyjny - współpracują z Bankiem Światowym i innymi międzynarodowymi instytucjami finansowymi w celu zbadania możliwości budowy nowego portu morskiego, który pomoże przenieść ludzi z mniejszych wysp na bezpieczniejszy grunt. Takie projekty mogą być światłem nadziei dla zagrożonych społeczności na całym świecie.

PS Events: Climate Week NYC 2024
image (24)

PS Events: Climate Week NYC 2024

Project Syndicate is returning to Climate Week NYC with an even more expansive program. Join us live on September 22 as we welcome speakers from around the world at our studio in Manhattan to address critical dimensions of the climate debate.

Register Now

Na Karaibach, gdzie gwałtowne burze i rosnące temperatury obciążają infrastrukturę wodną oraz otaczające morza i ekosystemy morskie, wspierany przez UE program gospodarki wodnej i czystych oceanów zapewni wsparcie ekspertów w celu uruchomienia projektów wodnych w 15 krajach Karaibów. Prace te poprawią bezpieczeństwo wodne, warunki sanitarne, gospodarkę odpadami stałymi i ochronę przeciwpowodziową, a także pomogą chronić nasze oceany.

UE i EBI łączą również zasoby, aby zmienić sposób, w jaki Republika Zielonego Przylądka (kraj wyspiarski u wybrzeży Afryki Zachodniej) wykorzystuje i produkuje energię. Ten ambitny projekt pomoże rządowemu planowi wycofania paliw kopalnych do 2040 roku. Koncentrując się na energii odnawialnej i magazynowaniu, zmniejszy zanieczyszczenie i przyniesie znaczne korzyści sektorowi wodnemu Cabo Verde, który w dużej mierze opiera się na odsalaniu. co jest bardzo energochłonnym procesem. Dzięki daleko idącym korzyściom środowiskowym i gospodarczym, takie inwestycje sprawią, że Cabo Verde stanie się wzorem zrównoważonego rozwoju w całym regionie.

Na Barbadosie wspieramy inwestycje mające na celu pomoc w radzeniu sobie z powodziami i huraganami. Jeden z projektów, we współpracy z Między-amerykańskim Bankiem Rozwoju, poprawi oczyszczanie ścieków i zarządzanie wodami gruntowymi, a także wspieramy system recyklingu ścieków do użytku rolniczego. Aby umożliwić te inwestycje, finansujemy program „długu na rzecz konwersji klimatu,” który odpowiada na szczególne potrzeby finansowe Barbadosu na rynku obligacji.

Projekty te pokazują, jak wygląda znaczące wsparcie dla małych państw wyspiarskich. Program Global Gateway pomaga nie tylko w zakresie adaptacji i bezpieczeństwa wodnego, ale także w zakresie energii odnawialnej, innowacji cyfrowych, edukacji, opieki zdrowotnej i ekologicznego transportu.

W każdym przypadku musimy myśleć inaczej, ponieważ stoimy przed wyzwaniami, których nikt z nas wcześniej nie widział. Przeciwdziałanie zmianom klimatu jest najważniejszą misją naszych czasów, a innowacje i nowe pomysły są niezbędne. Pracując razem nad ich wdrożeniem, zapewnimy lepszy świat dla najbardziej wrażliwych populacji na świecie - i dla nas wszystkich.

Z angielskiego przetłumaczyła Marz McNamer

https://prosyn.org/nedxIlxpl