smarin1_OLIVIER MORINAFP via Getty Images_finlandwindfarm Olivier Morin/AFP via Getty Images

Współczynnik X w Klimacie

HELSINKI – Zmiany klimatyczne i utrata różnorodności biologicznej są najważniejszymi wyzwaniami naszych czasów, więc wszyscy odpowiedzialni przywódcy polityczni muszą zaoferować długoterminowe plany, aby skutecznie stawić im czoła. Potrzebujemy jasnych strategii opartych na osiągalnych celach i musimy być odważni we wdrażaniu wszelkich dostępnych nam środków. Każda wiarygodna strategia klimatyczna musi należycie uwzględniać innowacje technologiczne.

Cele klimatyczne Finlandii należą do najbardziej ambitnych na świecie: osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2035 r. oraz ujemnego węgla (usunięcie większej ilości węgla atmosferycznego niż jest emitowane). Mój kraj chce być liderem wśród gospodarek rozwiniętych nie tylko pod względem redukcji emisji, ale także poprzez wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym skoncentrowanej na zrównoważonym rozwoju i eliminacji odpadów. Nasz plan zakłada podwojenie efektywności wykorzystania zasobów i wskaźnika obiegu zamkniętego (odsetka wszystkich materiałów, które są wprowadzane z powrotem do gospodarki) do 2035 r.

Są to kluczowe punkty odniesienia aby zostać pierwszym krajem, który wyzwoli się od paliw kopalnych. Jednak osiągnięcie celów klimatycznych nie jest możliwe bez lepszych metod ochrony naszych cennych zasobów naturalnych. Odkrycia naukowe, nowe technologie i innowacje będą odgrywać kluczową rolę w każdym długoterminowym rozwiązaniu.

Po pierwsze, wszyscy przywódcy muszą dokładniej zbadać, w jaki sposób zamierzają odsunąć swoje kraje od paliw kopalnych. Należy skupić się na zwiększeniu wykorzystania paliw i źródeł energii, które nie zagrażają różnorodności biologicznej. Musimy zachęcać do korzystania z paliw, które spełniają surowe kryteria zrównoważonego rozwoju i zmniejszają emisje przez cały cykl ich życia.

Na przykład produkty uboczne paliw z biomasy można wykorzystać do produkcji wysokiej jakości zrównoważonych i biodegradowalnych produktów takich jak tekstylia i materiały budowlane, chroniąc w ten sposób bioróżnorodność poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na zasoby pozyskiwane z naszych lasów. Technologie konwersji „Power-to-X” otwierają drzwi dla różnorodnych procesów, które zamieniają energię elektryczną w ciepło, wodór lub paliwa syntetyczne.

Dzięki większym inwestycjom i innowacjom technologie te mogą pozwolić nam rozstać się z węglem, ropą i gazem ziemnym, umożliwiając produkcję paliw syntetycznych z wychwyconych emisji dwutlenku węgla. Tutaj można zacząć od istniejących przemysłowych gazów spalinowych wytwarzanych przez bioprzemysł, piece cementowe i spalarnie odpadów stałych. Wkrótce będzie można opracować nowe technologie w celu wykorzystania mniej skoncentrowanych źródeł węgla, na przykład poprzez zbieranie powietrza wywiewanego z budynków biurowych lub nawet poprzez bezpośrednie wychwytywanie powietrza (DAC).

BLACK FRIDAY SALE: Subscribe for as little as $34.99
BF2024-Onsite-1333x1000

BLACK FRIDAY SALE: Subscribe for as little as $34.99

Subscribe now to gain access to insights and analyses from the world’s leading thinkers – starting at just $34.99 for your first year.

Subscribe Now

Eksperymenty już trwają. Wykorzystując wodór wytwarzany przez elektrolizę, emisje CO2 z zakładów przemysłowych i DAC mogą stać się źródłem syntetycznych paliw płynnych i gazowych dla neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla w transporcie drogowym, morskim i lotniczym. Te metody wytwarzają syntetyczny metanol jako produkt pośredni, który można następnie przekształcić w benzynę, naftę i olej napędowy. Choć może to zabrzmieć dziwnie, zbliżamy się do możliwości wytwarzania paliw z powietrza.

Te nowe technologie i procesy mogą zaczynać się od dużej ceny. Ale jak widzieliśmy w przypadku paneli słonecznych i ogniw paliwowych, koszty technologii zwykle gwałtownie spadają, gdy tylko zaczyna rosnąć popyt. Ponadto rynki innych nowych technologii przyjaznych dla klimatu rozwijają się szybko, chociaż różnią się pod względem głębokości i zakresu, w zależności od poziomu wsparcia rządowego (poprzez środki takie jak przepisy dotyczące mieszania paliw i ceny emisji dwutlenku węgla).

Na przykład obiecujące nowe technologie oparte na wodorze będą wymagały ogromnego wzrostu produkcji energii elektrycznej bez paliw kopalnych w celu osiągnięcia potrzebnej ilości. Tę potrzebę można jednak zaspokoić zwiększając wykorzystanie energii wiatrowej i słonecznej, które już teraz są najmniej kosztownymi opcjami wytwarzania energii w wielu częściach świata.

Nowe technologie umożliwią znaczną zmianę w kierunku transportu napędzanego energią zrównoważoną w wielu krajach rozwiniętych i rozwijających się. Pozwolą nam nie tylko zredukować globalne emisje CO2, ale także spowodują, że w przyszłości wiele gałęzi przemysłu stanie się ujemnych pod względem emisji dwutlenku węgla.

Jednak technologia nie rozwiąże za nas kryzysu klimatycznego. Musimy również stworzyć odpowiednie środowisko polityczne. Kluczowym elementem zielonej przemiany będą wyższe ceny emisji dwutlenku węgla, co wymaga koordynacji i wsparcia na poziomie międzynarodowym. Uzgodnienie trwałych kryteriów mechanizmów rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla byłoby ważnym krokiem naprzód. Rządy powinny zrobić więcej, aby wspierać zmiany strukturalne poprzez regulacje i zachęty finansowe.

Globalne odejście od paliw kopalnych będzie wymagało zmiany transformacyjnej w produkcji energii i w procesach przemysłowych. Nawet wtedy trzeba będzie włożyć dużo więcej pracy, aby stworzyć prawdziwie obiegową i ekologiczną gospodarkę. Różne kraje będą miały różne potrzeby i zalety. Ale najlepsze rozwiązania to te, które można będzie zastosować zarówno w krajach uprzemysłowionych, jak i rozwijających się.

Najważniejsze jest to, że globalne emisje muszą wkrótce osiągnąć szczyt, jeśli chcemy osiągnąć nasze cele w zakresie redukcji emisji i zapobiec przyszłym katastrofom klimatycznym. Pełny zestaw obiecujących nowych technologii będzie musiał zostać opracowany, zoptymalizowany i wdrożony na całym świecie, jeśli mamy stworzyć w pełni neutralną dla klimatu gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Z angielskiego przetłumaczyła Marz McNamer

https://prosyn.org/vfGMsdTpl