venkatesan1_Robert Michaelpicture alliance via Getty Images_batterystorage Robert Michael/picture alliance via Getty Images

Nowe Granice w Tanich Czystych Technologiach

BANGALORE - Deklaracja przywódców, która pojawiła się na niedawnym szczycie G20 w New Delhi, podkreśliła pilną potrzebę wspólnych działań w zakresie zmian klimatu i zrównoważonego finansowania. Kluczowe znaczenie dla paktu na rzecz zielonego rozwoju grupy ma uznanie, że transformacja energetyczna musi być opłacalna, aby przyspieszyć postęp. Aby osiągnąć ten punkt zwrotny w przystępności cenowej, musimy usunąć bariery - takie jak niewystarczające i drogie magazynowanie energii - obecnie uniemożliwiające rozwój odnawialnych źródeł energii.

Oczywiście, jest jeszcze wiele do zrobienia. Według World Energy Outlook 2022 Międzynarodowej Agencji Energetycznej, sektor energetyczny musi potroić moc energii odnawialnej do 2030 r., aby osiągnąć zerową emisję netto do 2050 r.

Pozostaje również kwestia finansowania. W ramach deklaracji przywódcy G20 potwierdzili zobowiązanie podjęte przez kraje rozwinięte do zmobilizowania 100 miliardów dolarów rocznie na finansowanie działań klimatycznych w celu wsparcia wysiłków krajów rozwijających się w zakresie łagodzenia zmiany klimatu i adaptacji do niej. W przemówieniu przed szczytem przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel stwierdził, że cel ten zostanie osiągnięty po raz pierwszy w 2023 roku. Chociaż stanowi to znaczący krok naprzód, to jednak znacznie odbiega od 4,5 biliona dolarów rocznych inwestycji w czystą energię wymaganych do 2030 r., aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 ° Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Zdecydowanie konieczna jest ogromna zmiana w naszym podejściu do finansowania działań związanych z klimatem. Wielostronne banki rozwoju i organizacje filantropijne powinny odgrywać kluczową rolę w ułatwianiu przystępnego finansowania i ograniczaniu ryzyka w celu zachęcania do inwestycji z sektora prywatnego, a także w tworzeniu tanich funduszy ułatwiających przejście z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii. Celem jest nie tylko radykalne obniżenie cen technologii czystej energii, ale także obniżenie kosztów badań i rozwoju, ułatwienie osiągnięcia skali rynku masowego i rozwój powiązań finansowych.

Postęp w zakresie przystępności cenowej wymaga jednak wspólnego wysiłku wszystkich stron. Współpracując w celu obniżenia kosztów odnawialnych źródeł energii, możemy pobudzić popyt, stymulować innowacje i zapoczątkować transformację rynku, która utoruje nam wszystkim drogę do bardziej zrównoważonej i odpornej przyszłości.

Wiele zależy od rozwiązania problemu magazynowania energii. Energia słoneczna i wiatrowa prawie na pewno będą stanowić większość energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, ze względu na ich przystępną cenę i powszechną dostępność. Źródła te są jednak dostępne tylko przez pewien czas: kraje położone wokół równika otrzymują około 12 godzin światła słonecznego każdego dnia, podczas gdy wiatr jest niestały. Akumulatorowe systemy magazynowania energii (BESS) pojawiają się jako potencjalne rozwiązanie tej nieodłącznej zmienności - zwłaszcza, że zbliżają się do krytycznego progu opłacalności.

BLACK FRIDAY SALE: Subscribe for as little as $34.99
BF2024-Onsite-1333x1000

BLACK FRIDAY SALE: Subscribe for as little as $34.99

Subscribe now to gain access to insights and analyses from the world’s leading thinkers – starting at just $34.99 for your first year.

Subscribe Now

Global Leadership Council, utworzona przez Global Energy Alliance for People and Planet (gdzie jestem przewodniczącym), uczyniła BESS jedną ze swoich kluczowych inicjatyw. Podczas zbliżającej się Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP28) w Dubaju, rada uruchomi Konsorcjum BESS - wielostronne partnerstwo wiodących instytucji finansujących rozwój, które będzie wspierać wdrażanie projektów BESS pierwszej fali w krajach rozwijających się w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Celem jest zmobilizowanie pięciu gigawatów BESS do końca 2024 roku, zabezpieczenie ponad 4 miliardów dolarów dotacji, finansowania koncesyjnego i komercyjnego, a do 2030 roku odblokowanie 90 gigawatów BESS, aby umożliwić 400 gigawatów energii odnawialnej.

Indie, w szczególności, mają ogromny potencjał dla BESS, biorąc pod uwagę plan zwiększenia mocy odnawialnych źródeł energii do 600 gigawatów (65% całkowitej mocy zainstalowanej) do 2032 roku. Aby osiągnąć ten ambitny cel, firmy dystrybucyjne muszą być w stanie pozyskiwać i przyjmować duże ilości energii odnawialnej w zrównoważony sposób. Po stronie dystrybucji, BESS może zapewnić bilansowanie sieci, wsparcie rampowania i inne krytyczne usługi w celu zmniejszenia całkowitego kosztu zakupu energii.

W New Delhi, 40-megawatogodzinowy projekt BESS ma na celu zbudowanie skalowalnej ścieżki dla jednego gigawata magazynowania do 2026 roku, tworząc 10 000 miejsc pracy. Projekt pilotażowy, po zwiększeniu skali, może przyczynić się do rozwoju technologii i zachęcić do szerszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zwiększyłoby to stabilność i niezawodność sieci energetycznej, umożliwiając większą integrację źródeł czystej energii. Ostatecznie, projekt mógłby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zapewnić opłacalne i niezawodne dostawy energii odnawialnej.

Technologie te mają ogromny potencjał w zakresie promowania dywersyfikacji gospodarczej, wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego i wspierania możliwości zatrudnienia. Współpraca na rzecz ich rozwoju i stworzenia globalnego krajobrazu, w którym zrównoważona energia stanowi podstawę dobrobytu, jest głównym tematem odbywających się w tym tygodniu w Indiach dialogów na temat transformacji energetycznej.

Wyścig o przystępność cenową odnawialnych źródeł energii oferuje niezrównaną okazję do wygenerowania zrównoważonego i sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu gospodarczego przy jednoczesnym ograniczeniu emisji CO2. Ale możemy to osiągnąć tylko wtedy, gdy sektor prywatny, rządy i społeczeństwo obywatelskie będą działać razem, aby obniżyć cenę - i zwiększyć dostęp do - czystych technologii.

Z angielskiego przetłumaczyła Marz McNamer

https://prosyn.org/tGDwO6Kpl