lbyrne1_BettmannGetty Images_brettonwoods Bettmann/Getty Images

Vyvolat ducha Bretton Woods

LONDÝN – Globální ekonomiku začne co nevidět strhávat zpětný proud a Západ potřebuje, aby pomohla Amerika. Tak jako proti ruským útočníkům pomáhají Ukrajině bojovat dlouholetí spojenci z NATO, potřebujeme, aby mír vyhráli staří spojenci z Bretton Woods. K tomu bude zapotřebí vybavit Mezinárodní měnový fond a Světovou banku nástroji, které potřebují ke stabilizaci chudších zemí, které pustoší konfliktem poháněný vzestup cen energií a potravin, covid-19 a změna klimatu.

Koncem druhé světové války moudří Američané věděli, že nejlepším garantem míru je prosperita – a setrvalý vliv USA. Když se v letovisku Bretton Woods v americkém státě New Hampshire sešli delegáti ze 44 zemí, aby naplánovali poválečný mezinárodní finanční systém, americký prezident Franklin Roosevelt hovořil za mnohé, když prohlásil: „Hospodářské zdraví každé země je náležitou věcí zájmu všech jejích sousedů, blízkých i vzdálených.“ Spojené státy společně s evropskými spojenci vytvořili Světovou banku, MMF a pak Marshallův plán k rekonstrukci otřesených západních ekonomik, aby dostatečně zesílily a dokázaly vzdorovat Sovětskému svazu.

Dnes svět opět potřebuje podobné vizionářské vedení. Vždyť ekonomické poruchy způsobené pandemií covidu-19 zatlačily na celém světě až 124 milionů lidí do krajní chudoby – což představuje první vzestup globální chudoby v tomto století. Podle Světové banky se v nadcházejících měsících může až deset rozvojových zemí dostat do neschopnosti obsluhovat své dluhy.

Investicemi do programů ke zvládnutí covidu-19 tyto země vyčerpaly svou schopnost půjčovat si a čelí teď prudce stoupajícím úrokovým sazbám, zatímco Západ demontuje měnovou stimulaci posledních let. Válka ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině nadto znamená, že jejich vlády teď před sebou mají nové požadavky na ochranu občanů před vystřelujícími cenami pšenice, kukuřice a energií.

OECD nedávno uvedla, že ceny pšenice a kukuřice se oproti průměrům z ledna 2022 zvýšily o 80 %, respektive 40 %, zatímco cena ropy se od loňského roku zdvojnásobila. Bez pomoci může selhat řada ekonomik, s nepředvídatelnými důsledky. Arabské jaro v letech 2010-12 původně zažehly strmě stoupající účty za potraviny a plyn a teď vidíme ekonomickou a politickou nestabilitu v místech, jako je Srí Lanka.

Svět opět štěpí velmocenské soupeření, a tak si Západ nemůže dovolit nechat kvasit rizika inflací roztáčené nestability. Během nedávné britsko-americké parlamentní výměny dali američtí představitelé průchod znepokojení z čínských investic v Asii a Africe. Také jsme ale slyšeli, že si američtí lídři vzali ponaučení z dějin: Spojené státy nemohou vlast bránit stáním na brankové čáře, musí se uplatnit v poli soupeře.

Secure your copy of PS Quarterly: Age of Extremes
PS_Quarterly_Q2-24_1333x1000_No-Text

Secure your copy of PS Quarterly: Age of Extremes

The newest issue of our magazine, PS Quarterly: Age of Extremes, is here. To gain digital access to all of the magazine’s content, and receive your print copy, subscribe to PS Premium now.

Subscribe Now

Přesto Amerika vprostřed současné krize riskuje vyklizení pozic, neboť se jí nedaří rozšiřovat instituce, které v roce 1944 pomohla vytvořit. Vezměme si například nový fond MMF nazvaný Resilience and Sustainability Trust (RST), který výkonná rada Fondu schválila 13. dubna. Ten je uzpůsoben tak, aby pomohl recyklovat nová zvláštní práva čerpání (SDR, účetní jednotka MMF) v masivní hodnotě 650 miliard dolarů, která byla loni přidělena akcionářům Fondu. To je ve válce proti nouzi potenciálně velká bazuka.

SDR, vytvořená MMF v roce 1969 a původně vázaná ke zlatu, mohou doplňovat rezervy členských zemí. Vládám dodávají nezbytný manévrovací prostor k opětovnému uplatnění finančních prostředků či jejich směnu za měny, včetně dolarů.

Spojené státy navrhly, že 21 miliard dolarů ze své alokace SDR darují MMF do Fondu pro snižování chudoby a růst a do nového RST. Finální rozpočet schválený Kongresem ale neobsahoval nezbytnou formulaci opravňující ministerstvo financí jednat. Tato úprava byla znovu začleněna do rozpočtu, jejž administrativa prezidenta Joea Bidena nedávno předložila. Přátelé a spojenci Ameriky musí od Kongresu naléhavě žádat, aby jí dal zelenou.

Povaha SDR znemožňuje USA využít je k domácím výdajům. A navzdory tomu, co někteří američtí politici jako louisianský senátor John Kennedy možná záměrně nepochopili, SDR nemohou využít nepřátelští aktéři jako Rusko nebo Írán jako jakýsi „dárkový poukaz“, protože SDR jsou vlastně bezcenné mince, pokud se nesmění za něco užitečného jako dolary, eura nebo žen-min-pi. To je něco, co Amerika, Evropa ani Čína těmto zemím nedovolí.

Amerika a její spojenci ale mohou dát svá SDR do nových fondů MMF, který tyto prostředky pak bude moci použít na životně důležité půjčky zemím, jež Západ chce podpořit. Vytvoření takového rezervoáru SDR významně zvětší pákovou sílu amerických investic, čímž zajistí podstatné nové prostředky na pomoc se stabilizací zranitelných amerických spojenců v rozvojovém světě a finančně pokryje zásadní investice do jejich nízkouhlíkové energetické nezávislosti. Obecněji taková iniciativa poskytne zářný příklad vůdčí úlohy Spojených států.

Ještě jsem nepotkal amerického politika, který chce, aby se věřitelem poslední záchrany pro rozvojový svět stala Čína. Letos už je téměř 40 % splátek dluhu chudých zemí vůči čínským subjektům. Tento podíl se bude nutně zvyšovat, nebudou-li brettonwoodské instituce vybaveny k tomu, aby vzniku dluhových problémů od počátku předcházely.

Bývalý americký ministr zahraničí Dean Acheson řekl, že se cítil „přítomen u stvoření“, když se formoval poválečný řád. Teď potřebujeme opětovné utvoření a obrodu tohoto řádu. Zajistit, aby k tomu došlo, dokáže jedině americké vedení.

Z angličtiny přeložil David Daduč

https://prosyn.org/5Gcr4Sccs