lawan1_JeromeStarkeyGettyImages_africanwomansellingattomatostall Jerome Starkey/Getty Images

Pomozme africkým malopěstitelům nasytit svět

KEFFI, NIGÉRIE – V odlehlé vesnici Kura v nigerijském státě Kano, kde jsem vyrůstal, přicházel můj dědeček po každé sklizni o více než polovinu rajčat. Dědeček nebyl špatný farmář. Kvůli mizerným cestám však jen těžko dostával rajčata na trh a nikdy si neosvojil moderní metody jejich skladování. Ve snaze zachránit alespoň část výnosů často sušil rajčata na písku.

Pro zhruba 80 milionů venkovských farmářů v Nigérii to platí dodnes. V celé subsaharské Africe se plných 50% sklizeného ovoce a zeleniny, 40% kořenové a hlíznaté zeleniny a 20% obilovin a luštěnin znehodnotí dříve, než se dostanou na trh. Necelý kilometr od velké továrny na zpracování rajčat v nigerijské Kadawě usuší zhruba 200 venkovských farmářů v písku více než 40 valníků čerstvých rajčat týdně.

Tento nedostatek znalostí a zdrojů mezi venkovskými farmáři značně přispívá ke globální potravinové nejistotě. V rozvojovém světě koneckonců venkovští malopěstitelé – z nichž většina vlastní méně než čtyři hektary zemědělské půdy – mají mezi farmáři většinu. Obyvatelé venkova vypěstují tři čtvrtiny světových potravin, a přitom představují 80% všech chudých obyvatel světa.

Pro zajištění takového množství potravin, aby se jimi nasytila světová populace, musí farmáři překonat řadu často nepředvídatelných překážek souvisejících s různými faktory, jako jsou klimatické změny, nedostatek vody, absence přístupu k externím službám nebo ozbrojený konflikt v zemědělských oblastech. V důsledku těchto překážek jsou miliony lidí vyháněny z domovů, nemohou obdělávat pole, nedokážou dostat produkty na trh nebo jsou odříznuty od dodávek kvalitnějších sazenic, hnojiv a finančních služeb.

A překážky se nadále vrší. Počet potravinových krizí – situací, kdy katastrofy typu sucha, záplav nebo válek vedou k takovým výpadkům zásobování potravinami, které vyžadují pomoc zvenčí – se zvýšil z průměrné hodnoty 15 případů ročně v 80. letech na více než 30 případů ročně od roku 2000.

Výsledkem je rozsáhlá potravinová nejistota. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství více než 820 milionů lidí z celého světa postrádalo v roce 2017 přístup k dostatečnému množství potravin; více než dvě miliardy lidí se potýkají s nedostatkem klíčových stopových prvků a více než polovina lidí žijících v nízkopříjmových zemích neví jistě, kde seženou příští jídlo. Bude-li současný trend přetrvávat, objem pěstovaných potravin nasytí do roku 2050 pouhou polovinu světové populace.

HOLIDAY SALE: PS for less than $0.7 per week
PS_Sales_Holiday2024_1333x1000

HOLIDAY SALE: PS for less than $0.7 per week

At a time when democracy is under threat, there is an urgent need for incisive, informed analysis of the issues and questions driving the news – just what PS has always provided. Subscribe now and save $50 on a new subscription.

Subscribe Now

Tyto trendy však lze změnit – a Afrika je pro to dobrým začátkem. Jak řekl Akinwumi Adesina, prezident Africké rozvojové banky a vítěz Světové potravinové ceny za rok 2017, „v budoucnu by Afrika neměla nasytit jen sama sebe, ale musí přispívat i k nasycení světa“.

Jakákoliv strategie na podporu potravinové bezpečnosti musí klást důraz na zvyšování produktivity a snižování ztrát po sklizni. Vlády i agrokombináty by se proto měly podílet na rozvoji nákladově efektivních opatření, která budou využívat nových technologií, posilovat infrastrukturu a nabízet venkovským malopěstitelům výcvik a podporu. Vlády mohou prostřednictvím různých zemědělských programů pomáhat venkovským farmářům se zakládáním družstev, v nichž budou moci farmáři uplatňovat svou kolektivní sílu. Soukromé firmy zase mohou těmto farmářům poskytovat externí služby a vstupy a fungovat jako velkoodběratelé jejich produktů.

Je to osvědčený přístup. V nigerijském státě Kebbi zvýšil plán s názvem Anchor Borrower – vypracovaný pro Sdružení nigerijských pěstitelů rýže a zavedený ve spolupráci s nigerijskou centrální bankou a vládním úvěrovým programem – výnosy a příjmy venkovských farmářů tím, že jim pomohl zakládat družstva, poskytl jim výcvik i vstupy a zaručil jim odběratele.

Při koncipování jakéhokoliv podobného plánu musí dbát politici na to, aby podporovali trvale udržitelné zemědělské postupy, které minimalizují využívání přírodních zdrojů včetně půdy a vody. Všechny vlády by se měly zasazovat o to, aby jejich zemědělská, potravinová a výživová politika byla v souladu s principy moderního stravování, jež kladou důraz na rozmanitost a trvalou udržitelnost stravy založené ve velké míře na zemědělských plodinách.

Cíl mezinárodního společenství skoncovat do roku 2030 s hladem je dosažitelný. Úspěch však bude vyžadovat závazek vlád i soukromého sektoru pomoci venkovským farmářům s přechodem na trvale udržitelné – a ziskové – zemědělské postupy. Pokud k tomu dojde, pak nejen skoncujeme s potravinovou nejistotou, ale můžeme se přiblížit i k naplnění Adesinovy předpovědi, že „příští generaci miliardářů v Africe budou tvořit zemědělci“.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka

https://prosyn.org/95buKT5cs