butler1_Igor Russakpicture alliance via Getty Images_russia gas war Igor Russakpicture alliance via Getty Images

Wojna Putina a Światowa Energetyka

LONDYN - Decyzja wielu międzynarodowych korporacji o wycofaniu się z Rosji, podjęta po dziesięcioleciach współpracy między światowym biznesem a zdominowaną przez państwo gospodarką rosyjską, wskazuje, że inwestorzy nie mogą już liczyć na to, że reżim będzie egzekwował rządy prawa. Prezydent Rosji Władimir Putin - niegdyś uważany za modernizującego się autokratę - obecnie wyraźnie kieruje się raczej osobistymi obsesjami niż racjonalną kalkulacją kosztów i korzyści. I chociaż Rosja zawsze była ryzykownym środowiskiem dla biznesu, to teraz nawet najbardziej doświadczone firmy międzynarodowe mają już dość.

Jeśli chodzi o rosyjski sektor węglowodorowy to BP i Shell zasygnalizowały zamiar sprzedaży istniejących aktywów, w tym udziałów w ogromnym projekcie rozwoju energetycznego na wyspie Sachalin (u wybrzeży Pacyfiku), udziałów w państwowym gigancie naftowym Rosnieft oraz udziałów w innych spółkach joint venture. Globalne firmy energetyczne będą musiały szukać następnej generacji projektów rozwoju zasobów gdzie indziej, a poszukiwania te będą miały poważne implikacje dla szerszego procesu odchodzenia od węglowodorów.

Globalna transformacja energetyczna dopiero się rozpoczęła. Przez co najmniej dwie kolejne dekady świat będzie nadal potrzebował około 100 milionów baryłek ropy naftowej dziennie, a także coraz więcej gazu ziemnego. Bliski Wschód i Afryka Północna nadal oferują najlepsze perspektywy dla nowych odkryć, pomimo ciągłych wyzwań związanych z pracą w takich krajach jak Irak czy Libia. Ogólnie rzecz biorąc, aktywa naftowe i gazowe prawdopodobnie zyskają na wartości i istnieje duża szansa na wznowienie działalności w zakresie fuzji i przejęć w tej branży.

Jednak w Rosji nowe zagrożenia będą zarówno zniechęcać do przyszłych inwestycji, jak i niepokoić inwestorów w innych, mniej widocznych sektorach. Chaos gospodarczy, rosnąca inflacja i rząd skłonny do odwetu za zachodnie sankcje będą stanowić poważne wyzwania. Istnieje prawdopodobieństwo, że aktywa zostaną spisane na straty, co wpłynie na siłę bilansów niektórych firm. Opłaty ubezpieczeniowe dla osób pracujących w Rosji mogą stać się nieproporcjonalnie drogie. Coraz więcej Rosjan może dążyć do opuszczenia kraju, zabierając ze sobą wszelkie posiadane środki finansowe i zwiększając przepływ pieniędzy do bezpiecznych przystani na całym świecie.

Putin myli się, jeśli sądzi, że odejście BP, Shell i innych firm nie utrudni długoterminowego rozwoju rosyjskiego sektora naftowego i gazowego. W ciągu ostatnich 20 lat zaawansowane technologie z zagranicy pomogły staremu, kontrolowanemu przez państwo rosyjskie sektorowi energetycznemu zidentyfikować i zagospodarować nowe zasoby oraz poprawić jego efektywność i wyniki. Jeżeli rosyjski sektor energetyczny ma pozostać rentowny, będzie potrzebował znacznie większych inwestycji w ropę i gaz, systemy przesyłowe i rurociągi, aby uzyskać dostęp do nowych rynków na Wschodzie. Bez obecności największych międzynarodowych firm energetycznych na świecie, przyciągnięcie potrzebnych funduszy będzie trudne, jeśli nie niemożliwe.

Będzie to miało również konsekwencje dla Europy, gdzie inwazja Putina sprawiła, że bezpieczeństwo energetyczne stało się jednym z najważniejszych punktów programu politycznego. Niemcy, które kiedyś chętnie tolerowały swoją zależność od rosyjskich dostawców, teraz starają się zdywersyfikować swoje źródła energii, rozważając nawet przedłużenie okresu eksploatacji swoich trzech pozostałych elektrowni jądrowych. Jest to dobra wiadomość dla sektora skroplonego gazu ziemnego - który już teraz przetwarza ponad połowę gazu znajdującego się w obrocie międzynarodowym - oraz potencjalnie dla sektora jądrowego.

HOLIDAY SALE: PS for less than $0.7 per week
PS_Sales_Holiday2024_1333x1000

HOLIDAY SALE: PS for less than $0.7 per week

At a time when democracy is under threat, there is an urgent need for incisive, informed analysis of the issues and questions driving the news – just what PS has always provided. Subscribe now and save $50 on a new subscription.

Subscribe Now

Ponieważ energetyka jądrowa zapewnia dostawy energii elektrycznej lokalnie i są one odporne na wahania rynków międzynarodowych, to może być postrzegana jako klucz do uniknięcia niebezpiecznego uzależnienia energetycznego. Małe, modułowe reaktory jądrowe - takie jak te opracowywane przez Rolls-Royce'a - powinny stać się bardziej atrakcyjne w Wielkiej Brytanii, części Europy i w krajach rozwijających się. Jednak branża ta odczuje niepowodzenie, jeśli walki na Ukrainie spowodują poważne uszkodzenia obiektów jądrowych w tym kraju.

Chociaż w Europie z czasem nasili się presja na odchodzenie od gazu, w wielu innych częściach świata popyt będzie nadal rósł. W klimacie braku bezpieczeństwa energetycznego prawdopodobnie przeważać będą bezpośrednie transakcje międzypaństwowe. Chiny przewodzą temu procesowi, ale nie są jedynym mocarstwem, które ma motywację do budowania ściślejszych powiązań z producentami na Bliskim Wschodzie, w Afryce i w innych częściach świata. Po zawarciu niedawno umowy gazowej z Rosją, wydarzenia ostatnich kilku tygodni prawdopodobnie spowodują ponowną ocenę przez Chiny zwiększonej zależności od dostaw rosyjskich (z Syberii i Sachalinu), podobnie jak to miało miejsce w Niemczech.

Jednocześnie polityka przeciwdziałania zmianom klimatycznym będzie miała prawdopodobnie znacznie niższy priorytet. Chociaż zwiększenie podaży energii ze źródeł odnawialnych przyczynia się również do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, może zaistnieć konieczność odłożenia w czasie znacznych wydatków publicznych koniecznych do realizacji projektów inwestycyjnych. Przy rosnących cenach energii, które już teraz powodują wzrost rachunków detalicznych, rządy nie będą chciały obciążać swoich wyborców dodatkowymi kosztami realizacji programu ekologicznego.

Wojna Rosji na Ukrainie niesie ze sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia. Inwestycje w zasoby naturalne - żywność, minerały, energię - są potrzebne jak nigdy dotąd. Odnowiona zimna wojna może ograniczyć cechy globalizacji, które charakteryzowały ostatnie 30 lat, ale życie gospodarcze toczy się dalej. Nic w obecnej sytuacji nie zmieniło podstawowej dynamiki gospodarki światowej: wzrostu napędzanego przez stale rosnącą liczbę ludności (prawie 10 000 na godzinę) oraz ciągłego rozprzestrzeniania się dobrobytu, szczególnie w Azji. Niezależnie od wszelkich komplikacji i strat spowodowanych wydarzeniami na Ukrainie, będą to nadal podstawowe siły napędzające sektor energetyczny.

Z angielskiego przetłumaczyła Marz McNamer

https://prosyn.org/1AjFFDQpl