rasoolayub1_Alex WongGettyImages_voa_building Alex Wong/Getty Images

Hlas Ameriky už nehovorí v mene demokracie

WASHINGTON, DC - Silní muži na celom svete už nemusia umlčiavať nezávislé médiá. Spojené štáty to práve urobili za nich.

Po prvýkrát od začiatku vysielania v roku 1942 prestala vysielať stanica Hlas Ameriky (VOA), ktorú umlčala vláda, ktorej slúžila. V marci americký prezident Donald Trump podpísal nariadenie o zrušení Americkej agentúry pre globálne médiá (USAGM), ktorá dohliada na VOA. S odvolaním sa na tento príkaz a z neho vyplývajúce rozpočtové škrty USAGM ukončila všetky granty pre Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (ktorého financovanie bolo neskôr obnovené na základe dočasného rozhodnutia federálneho sudcu) a Rádio Slobodná Ázia, čím boli odstavené nezávislé spravodajské zdroje vo východnej Európe, Rusku, Číne, Severnej Kórei a Strednej Ázii.

Pre milióny ľudí žijúcich v represívnych režimoch, ktoré prísne kontrolujú miestne médiá, VOA a jej pobočky dlho slúžili ako záchranné lano a prinášali správy neskreslené štátnou propagandou. To určite platilo v Sovietskom zväze a Iráne po islamskej revolúcii, kde sa ľudia zhŕkli okolo tranzistorových rádií, aby mali prístup k zdrojom informácií, ktoré režim nemal pod kontrolou.

Toto zastavenie vysielania nie je ojedinelým aktom znižovania rozpočtu. Je súčasťou širšej kampane Trumpovej administratívy, ktorej cieľom je zlikvidovať infraštruktúru amerického úsilia o podporu demokracie doma aj v zahraničí. Ďalším cieľom je americká Agentúra pre medzinárodný rozvoj (USAID), ktorú v roku 1961 založil prezident USA John F. Kennedy nielen na poskytovanie humanitárnej pomoci, ale aj na podporu demokracie prostredníctvom posilňovania občianskej spoločnosti, podpory nezávislých médií a vzdelávania aktivistov.

Elon Musk, ktorý vedie Trumpovo ministerstvo pre efektívnosť vlády, urýchlil útok na tieto vládne agentúry, pričom využil svoju platformu X na sociálnych sieťach, aby ich odsúdil ako skorumpované a zle riadené. Zašiel tak ďaleko, že USAID znevážil ako "hniezdo zmije radikálnych ľavicových marxistov".

Trumpovi obhajcovia prezentujú zrušenie týchto agentúr ako jednoduché zníženie nepotrebných výdavkov - opatrenie na úsporu nákladov, ktoré nemá veľký politický význam. Tieto rozhodnutia však nikdy neboli o fiškálnej zodpovednosti. Boli o umlčaní inštitúcií, ktoré spochybňujú autoritárske mocenské štruktúry na celom svete.

Introductory Offer: Save 30% on PS Digital
PS_Digital_1333x1000_Intro-Offer1

Introductory Offer: Save 30% on PS Digital

Access every new PS commentary, our entire On Point suite of subscriber-exclusive content – including Longer Reads, Insider Interviews, Big Picture/Big Question, and Say More – and the full PS archive.

Subscribe Now

Prejav viceprezidenta J. D. Vancea na tohtoročnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii možno chápať ako vyhlásenie vojny snahám o podporu demokracie. Vance vynadal európskym lídrom a tvrdil, že ich najväčšou hrozbou nie je Rusko alebo Čína, ale obmedzovanie protidemokratických hlasov zo strany ich vlastných vlád. V rámci obratu dlhodobého amerického postoja odmietol zasahovanie Ruska do volieb a kritizoval opatrenia na obmedzenie dezinformácií.

Napriek útokom Trumpovej administratívy na ne bol reálny vplyv USAID a VOA hlboký a merateľný. Demokratické programy USAID odhalili korupciu, bránili ľudské práva a posilnili nezávislé médiá v krajinách, kde je sloboda prejavu ohrozená. V Srbsku médiá podporované agentúrou USAID, ako napríklad KRIK a Balkan Investigative Reporting Network, odhalili finančné zneužívanie, ktoré viedlo k odstúpeniu politikov a súdnym konaniam proti vládnym úradníkom.

Azda najpozoruhodnejšie je, že novinári financovaní agentúrou USAID pomáhali vyšetrovať a informovať o úniku Panama Papers, jednom z najväčších korupčných škandálov v histórii. Odhalenia o tom, ako politici, vedúci predstavitelia podnikov a zločinci ukrývajú majetok v daňových rajoch, vyvolali vlnu rezignácií, trestných stíhaní a zmien politiky na celom svete.

VOA bola rovnako dôležitá v boji proti cenzúre. Počas arabskej jari spustila iniciatívy ako "Za múrom", projekt crowdmap, ktorý umožnil občanom v Sýrii, Jemene, Bahrajne a ďalších krajinách poskytovať informácie a zábery, čím sa uľahčilo spravodajstvo v reálnom čase priamo na mieste. V Hongkongu sa prodemokratickí demonštranti spoliehali na VOA a Rádio Slobodná Ázia, aby mohli čeliť čínskej propagande. Dokonca aj v Rusku sa nezávislí novinári pravidelne obracali na VOA, aby spochybnili naratívy Kremľa.

Nie je prekvapením, že autoritárske režimy neznášali USAID a VOA a mnohí ich obviňovali z podpory zmeny režimu. V roku 2012 ruský prezident Vladimir Putin vyhostil USAID v snahe potlačiť opozičné protesty. V roku 2023 Maďarsko zriadilo Úrad na ochranu zvrchovanosti, ktorý má vyšetrovať osoby alebo subjekty, ktoré dostávajú finančné prostriedky zo zahraničia - tento nástroj sa používa na potláčanie nezávislých médií podporovaných USA.

Tie isté režimy teraz oslavujú Trumpovu administratívu. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev pochválil Muskov "múdry krok" zrušiť USAID, zatiaľ čo Balázs Orbán, hlavný poradca maďarského premiéra Viktora Orbána, napísal, že "nemôže byť šťastnejší" z toho, že Trump "zlikvidoval túto skorumpovanú mašinériu zahraničného zasahovania". Čínske oficiálne noviny Global Timesvyhlásili, že VOA "teraz vlastná vláda odhodila ako špinavú handru".

Dôsledky boli okamžité a vážne. V marci srbské orgány uskutočnili razie v organizáciách občianskej spoločnosti a použili dezinformácie o výdavkoch USAID na vytvorenie falošného príbehu o zahraničných snahách zvrhnúť vládu. Podobne aj skupiny bojujúce proti džungli v Mjanmarsku si už nemôžu dovoliť poskytovať miestnym komunitám programy v oblasti ľudských práv a správy vecí verejných, zatvorili sa bezpečné domy pre aktivistov, zastavilo sa vyšetrovanie a skončilo sa úsilie o boj proti obchodovaniu s ľuďmi.

Autoritárske vlády sa rýchlo snažia vyplniť vákuum, ktoré vzniklo po stiahnutí USA. Prítomnosť čínskych médií v Afrike rýchlo rastie: Xinhua má v súčasnosti 37 kancelárií na celom kontinente, čo je viac ako ktorákoľvek iná medzinárodná tlačová agentúra. StarTimes, čínsky poskytovateľ digitálnej televízie, nainštaloval satelitné antény do tisícov afrických vidieckych domov, čím sa čínsky vládny obsah stal jedným z mála dostupných zdrojov spravodajstva pre mnohých divákov.

V Latinskej Amerike má Kremľom podporovaná televízna stanica RT en Español v súčasnosti dosah na milióny divákov, pričom šíri nepravdivé informácie o zahraničnej politike USA a snaží sa diskreditovať demokratické procesy v krajinách ako Kolumbia a Mexiko. Čína uplatňuje podobný prístup v juhovýchodnej Ázii, kde poskytuje vybavenie, školenia a finančnú podporu vládnym vysielateľom v Kambodži a Laose s cieľom propagovať svoje preferované naratívy.

Niektorí môžu podporu demokracie odmietnuť ako ďalší vládny program. Ale bez VOA a programov pre médiá a občiansku spoločnosť podporovaných USAID budú autoritárske režimy ľahšie potláčať nesúhlas a presadzovať svoje skreslené príbehy. Keďže USA sa vzdávajú podpory presadzovania demokracie, nepriatelia demokracie si brúsia nože.

https://prosyn.org/24h7aRhsk