Tvar americké recese

NEW YORK – Teď, když už je jasné, že Spojené státy jsou v recesi, posunula se debata k otázce, zda bude krátká a mělká, anebo dlouhá a hluboká – což je pro ostatní svět stejně významné jako pro USA.

Odpověď závisí na tvaru americké recese: bude-li krátká a mělká, dostatečný růst jinde zajistí, že dojde jen k nepatrnému celosvětovému zpomalení. Pokud ale bude americká recese dlouhá a vážná, povede v některých zemích (Velké Británii, Španělsku, Irsku, Itálii a Japonsku) k otevřené recesi, ba v křehkých ekonomikách rozvíjejících se trhů dokonce k finanční krizi.

V zásadě by křivka americké recese nakonec mohla být ve tvaru V, U, W nebo L. Který z těchto scénářů je nejpravděpodobnější?

Současným konsenzem je, že recese bude mít tvar V – krátký a mělký – a že se tedy bude podobat americkým recesím z let 1990-91 a 2001, jež obě trvaly osm měsíců. Většina analytiků předpovídá, že se HDP v první půlce roku 2008 zmenší a že se v druhé půlce roku vzpamatuje.

Já očekávám delší a hlubší recesi ve tvaru U, která bude trvat nejméně 12 měsíců a možná až 18 měsíců, tedy jednu z nejvážnějších amerických recesí v posledních desetiletích, protože dnešní makroekonomické a finanční poměry jsou mnohem horší.

Zaprvé, USA zažívají nejhorší recesi bytové výstavby od velké hospodářské krize a tento propad ještě není u konce. Výstavba nových obytných domů se propadla asi o 50%, přičemž prodej nových domů se snížil o víc než 60%, takže vzniká přebytek nabídky, který ceny prudce stlačuje – dosud o 10% a během let 2008 a 2009 zřejmě o dalších 10%.

Secure your copy of PS Quarterly: The Climate Crucible
PS_Quarterly_Q3-24_1333x1000_No-Text

Secure your copy of PS Quarterly: The Climate Crucible

The newest issue of our magazine, PS Quarterly: The Climate Crucible, is here. To gain digital access to all of the magazine’s content, and receive your print copy, subscribe to PS Premium now.

Subscribe Now

Už teď se z hodnoty majetku vytratilo 2,2 bilionu dolarů a asi osm milionů domácností má záporné jmění: jejich domy mají nižší hodnotu než jejich hypotéky. Do roku 2010 se propad cen obytných domů přiblíží 30%, takže v niveč přijde 6,6 bilionu dolarů a se záporným jměním se bude potýkat 21 milionů domácností, tedy 40% z 51 milionů těch, které mají hypotéku. Pokud majitelé ze svých domů prchnou, úvěrové ztráty by mohly činit bilion dolarů či víc, což by smetlo většinu kapitálu americké finanční soustavy a vedlo k systémové bankovní krizi.

Zadruhé, v roce 2001 stály za propadem slabé kapitálové výdaje v podnikovém sektoru (který tvoří 10% HDP). Dnes má potíže soukromá spotřeba v sektoru domácností (70% HDP). Američtí spotřebitelé jsou vyčerpaní nákupy, bez úspor a zadlužení (průměrně 136% příjmu) a zmítá jimi řada negativních šoků.

Zatřetí, USA prožívají nejvážnější finanční krizi od velké hospodářské krize. Ztráty se šíří od druhořadých přes hraniční až po jakostní hypotéky, komerční hypotéky a nekryté spotřební úvěry (kreditní karty, půjčky na nákup vozu nebo na studia). Celkové finanční ztráty – včetně snad až bilionu dolarů v hypotékách a souvisejících sekuritizovaných produktech – by mohly dosáhnout až 1,7 bilionu dolarů.

Vzhledem k těmto ohromujícím sumám by USA mohly zažít dvojitý propad, recesi ve tvaru W. Hlavní otázkou je, zda domácnosti daňovou úlevu, již dostanou v polovině roku 2008, spotřebují, čímž by přispěly ke kladnému růstu ve třetím čtvrtletí, anebo zda ji uspoří. Vzhledem k napjatosti finanční situace amerických domácností bude možná značná část daňové úlevy použita na splátky dlužných zůstatků na kreditních kartách (či u jiných nekrytých spotřebních úvěrů) anebo k oddálení neschopnosti splácet hypotéku.

Táhlé období ekonomické stagnace ve tvaru L – což byla japonská zkušenost v 90. letech – je naštěstí nepravděpodobné. Japonsko po krachu své bubliny aktiv čekalo téměř dva roky, než uvolnilo měnovou politiku a zajistilo fiskální stimul, kdežto v USA přišla obě opatření záhy. Navíc zatímco Japonsko podnikovou a bankovní restrukturalizaci léta oddalovalo, v USA přijde soukromé a obzvlášť veřejné úsilí o restrukturalizaci aktiv a firem dřív a bude agresivnější.

Vzhledem k vážné finanční krizi, klesajícím cenám domů a úvěrové tísni ovšem platí, že USA čelí nejdelší a nejhlubší recesi za poslední desetiletí, což maří veškerou naději na měkké přistání ve zbytku světa. Globální recese bude sice odvrácena, ale k prudkému zpomalení růstu dojde. Řada evropských ekonomik už zpomaluje a některé vstupují do recese. Obzvlášť zranitelná je Čína a Asie, vzhledem k obchodním vazbám na USA. Rozvíjející se trhy utrpí, až propad USA a globální zpomalení podryjí ceny komodit.

https://prosyn.org/pnSOXb8cs