kschwab21_Getty Images_worldarrowhand Getty Images

Nadešel čas na velký restart

ŽENEVA – Omezení pohybu osob v souvislosti s COVID-19 se už postupně uvolňují, ale znepokojení nad sociálními a ekonomickými vyhlídkami světa teprve sílí. K obavám je dobrý důvod: začal už strmý hospodářský pokles a mohli bychom se potýkat s nejhorší depresí od 30. let minulého století. Ač je však takový výsledek pravděpodobný, není nevyhnutelný.

K dosažení lepšího výsledku musí svět jednat společně a svižně s cílem zlepšit všechny aspekty našich společností a ekonomik, od vzdělávání přes společenské smlouvy po pracovní podmínky. Zapojit se musí všechny země, od Spojených států po Čínu, a transformovat se musí všechna odvětví, od těžby ropy a plynu po technologie. Zkrátka potřebujeme „velký restart“ kapitalismu.

Je mnoho důvodů proč velký restart uskutečnit, ale nejnaléhavější je COVID-19. Pandemie, která už vedla ke statisícům úmrtí, představuje jednu z nejhorších zdravotnických krizí soudobých dějin. A jelikož v mnoha částech světa obětí nadále přibývá, není ani zdaleka u konce.

To bude mít závažné dlouhodobé důsledky pro hospodářský růst, veřejný dluh, zaměstnanost a lidský blahobyt. Podle listu Financial Times už celosvětový vládní dluh dosáhl nejvyšší hladiny v dobách míru. V mnoha zemích navíc prudce stoupá nezaměstnanost: v USA se například od poloviny března přihlásil o pomoc v nezaměstnanosti každý čtvrtý pracující, přičemž týdenní počty nových žádostí vysoce překračují historická maxima. Mezinárodní měnový fond očekává, že se světová ekonomika letos zmenší o 3 % – během pouhých čtyř měsíců tak snížil svůj odhad o 6,3 procentního bodu.

To vše ještě zhorší klimatickou a společenskou krizi, které probíhaly už dřív. Některé země už krizi COVID-19 použily jako výmluvu k oslabení ochrany životního prostředí a jejího vymáhání. Sílí rovněž frustrace ze sociálních neduhů, jako je stoupající nerovnost – celkové bohatství amerických miliardářů se během krize rozrostlo.

Pokud se tyto krize nebudou řešit, prohloubí se společně s krizí COVID-19 a svět bude v jejich důsledku ještě méně udržitelný, méně spravedlivý a křehčí. Dílčí opatření a ad hoc úpravy k odvrácení tohoto vývoje stačit nebudou. Musíme naše hospodářské a sociální soustavy postavit na úplně nové základy.

PS_Sales_BacktoSchool_1333x1000_Promo

Don’t go back to school without Project Syndicate! For a limited time, we’re offering PS Digital subscriptions for just $50.

Access every new PS commentary, our suite of subscriber-exclusive content, and the full PS archive.

Subscribe Now

To předpokládá bezprecedentní úroveň spolupráce a ambicí. Nejedná se ale o nějaký neuskutečnitelný sen. Ostatně jednou špetkou dobrého na současné pandemii je to, že nám ukázala, jak rychle dokážeme radikálně změnit své způsoby života. Krize přiměla podniky a jednotlivce téměř okamžitě ustoupit od činností, které se dlouho označovaly za nezbytné, od častého létání až po práci v kanceláři.

Obyvatelstva zemí rovněž v drtivé většině prokázala ochotu k obětem ve prospěch pracovníků ve zdravotnictví a dalších nepostradatelných sektorech a zranitelných osob, například seniorů. Mnohé firmy zase posílily podporu svých pracovníků, zákazníků a místních komunit, čímž se přiklonily k zainteresovanému kapitalismu, ke kterému se dříve hlásily jen slovně.

Vůle vybudovat lepší společnost zjevně existuje. Musíme jí využít, abychom zajistili velký restart, tak naléhavě nutný. Bude to vyžadovat silnější a efektivnější vlády, z čehož však neplyne žádná ideologická pobídka k větším vládám. Na každém kroku to bude rovněž vyžadovat zapojení soukromého sektoru.

Agenda velkého restartu by měla tři hlavní složky. První by bylo nasměrovat trh k spravedlivějším důsledkům. Vlády by za tím účelem měly zlepšit koordinaci (například v oblasti daní, regulace a fiskální politiky), modernizovat obchodní ujednání a vytvořit podmínky pro „zainteresovaný kapitalismus“. V době ubývajících daňových základů a stoupajícího veřejného dluhu mají vlády silnou motivaci v tomto směru konat.

Nadto by vlády měly realizovat dlouho opožděné reformy, které podpoří spravedlivější výsledky. V závislosti na konkrétní zemi k nim můžou patřit změny ve zdanění majetku, odbourání dotací do fosilních paliv a nová pravidla, jimiž se řídí duševní vlastnictví, obchod a konkurenční soupeření.

Druhá složka agendy velkého restartu by zajišťovala, že investice budou naplňovat sdílené cíle, například rovnost a udržitelnost. Tady představují významnou příležitost k pokroku rozsáhlé výdajové programy, jež zavádějí mnohé vlády. Kupříkladu Evropská komise odhalila plány na zřízení fondu pro zotavení ve výši 750 miliard eur. Také USA, Čína a Japonsko mají ambiciózní plány ekonomické stimulace.

Tyto finanční prostředky, jakož i investice soukromých subjektů a penzijních fondů bychom neměli využívat k utěsňování trhlin ve starém systému, nýbrž k vytvoření nového, který bude v dlouhodobém výhledu odolnější, spravedlivější a udržitelnější. Znamená to například nutnost budovat „zelenou“ městskou infrastrukturu a vytvářet pobídky pro průmyslová odvětví ke zlepšování jejich skóre při měření výkonu v ochraně životního prostředí, sociální oblasti a firemním řízení.

Třetí a poslední prioritou agendy velkého restartu je zužitkovat inovace čtvrté průmyslové revoluce k podpoře veřejného blaha, zejména řešením zdravotnických a sociálních výzev. Během krize COVID-19 firmy, univerzity a další spojili síly s cílem vyvíjet diagnostiku, léčbu a snad očkování, zřídit testovací centra, vytvořit mechanismy k dohledávání nákazy a poskytovat telemedicínu. Představte si, co bychom dokázali, kdyby byla taková soustředěná úsilí vyvíjena v každém sektoru.

Krize COVID-19 se dotýká všech stránek života lidí ve všech koutech světa. Jejím odkazem však nemusí být jen tragédie. Právě naopak, pandemie představuje zřídkavou, leč krátce přetrvávající příležitost k uvažování o našem světě, vytvoření jeho nové koncepce a k restartu, který přinese zdravější a spravedlivější budoucnost a prosperitu.

Z angličtiny přeložil David Daduč

https://prosyn.org/vI3JvYdcs