4369570346f86f100fd9c801_ve1215c.jpg Chris Van Es

Trojí hrozba pro Evropu

PALO ALTO – Evropa trpí současnými krizemi suverénních dluhů, bankovnictví a měny. Těžké hospodářské nesnáze a politické tlaky zasazují silné rány vztahům mezi občany, suverénními státy a nadnárodními institucemi, jako je Evropská centrální banka. Šíří se výzvy k rezignaci na fiskální suverenitu, k drastické rekapitalizaci finančně zranitelné bankovní soustavy, případně i k tomu, aby Řecko a možná i další problémové členské státy eurozóny opustily euro (nebo aby se zřídila prozatímní dvourychlostní měnová unie).

V tomto výbušném prostředí politici zoufale používají nejrůznější nástroje – včetně ECB, Mezinárodního měnového fondu a Evropského fondu finanční stability –, aby se pokusili zastavit finanční paniku, nákazu a riziko recese. Jdou však oficiální činitelé správným směrem?

Krize suverénních dluhů, bankovnictví a eura jsou úzce provázané. Vzhledem k tomu, že nedostatečně kapitalizované evropské banky drží velké objemy nekvalitních suverénních dluhů států z okraje eurozóny, byly by mnohé z nich nesolventní, kdyby se jejich aktiva účtovala v cenách „marked to market“. Jejich oddlužování zpomaluje hospodářské zotavení. A rozsáhlé fiskální úpravy, které se nutně musí provést v Řecku, Irsku, Portugalsku a možná i v Itálii a ve Španělsku, přinesou hospodářský a sociální rozvrat. Státní bankrot by pravděpodobně doprovázela těžká hospodářská kontrakce – po krachu Argentiny v roce 2002 kleslo HDP této země o 15%.

Navzdory zátěžovým testům, sanačním fondům a nepřetržitému jednání zatím trvalé a funkční řešení evropským politikům uniká. Nezdar bude znamenat obrovskou překážku pro hospodářský růst v Evropě v následujících letech a mohl by ohrozit i přežití samotného eura. Neshody mezi hlavami států a ECB v otázce nákupů suverénního dluhu problémových zemí centrální bankou tuto nejistotu ještě prohloubily.

Slušné celoevropské hospodářské zotavení a úspěšná postupná fiskální konsolidace by umožnily, aby dluhopisy problémových zemí získaly postupem času na hodnotě. Do té doby budou přetrvávat tahanice o to, kdo ponese ztráty, kdy je ponese a jak. Budou to řečtí občané? Němečtí, francouzští a nizozemští daňoví poplatníci? Držitelé dluhopisů? Akcionáři finančních institucí? Základním problémem je navíc otázka, jaký dopad bude mít výsledek této bitvy na celkový objem ztrát.

Ceny bankovních akcií a úrokové rozpětí Euribor-OIS (což je měřítko finanční tísně) signalizují hlubokou absenci důvěry v suverénní dluh problémových zemí, kdy výnos z desetiletých řeckých dluhopisů nedávno dosáhl 25%. Krize má dopad i na Neevropany; například obava, že americké banky a peněžní fondy mají prostředky v problémových evropských bankách, poškozuje americké finanční trhy.

PS Events: Climate Week NYC 2024
image (24)

PS Events: Climate Week NYC 2024

Watch our Climate Week NYC 2024 event now to hear speakers from across the globe – including Mia Amor Mottley, Prime Minister of Barbados; Gabriel Boric, President of Chile; Jiwoh Abdulai, Minister of Environment and Climate Change of Sierra Leone; and Maisa Rojas Corradi, Minister of the Environment of Chile – discuss climate leadership, development finance, and more.

Watch Now

Existují tři základní přístupy k řešení bankovní krize (to znamená k současnému řešení fiskálních změn, suverénních dluhů a problémů kolem eura). První přístup se opírá o čas, ziskovost a konečnou dohodu mezi dlužníky a věřiteli. Jeden odhad naznačuje, že padesátiprocentní snížení hodnoty suverénního dluhu zemí z okraje eurozóny (což je u Řecka rozumné, ale u ostatních zemí příliš vysoké) by způsobilo ztráty ve výši asi tří bilionů dolarů, což by spolklo celý kapitál evropských bank. Banky jsou však v současném prostředí s nízkými úrokovými sazbami ziskové podniky, protože si v typickém případě krátkodobě půjčují prostředky a pak je dlouhodoběji půjčují za vyšší sazby. Hra na čas by jim proto mohla umožnit, aby se postupně rekapitalizovaly tím, že si ponechají zisky nebo přilákají kapitál zvenčí.

Silné a trvalé hospodářské zotavení by takový přístup umožnilo. Většina evropských představitelů doufá, že když se zotavení zkombinuje s velkým objemem veřejných peněz na podporu suverénního dluhu problémových zemí, tak se to podaří.

Obamova administrativa přijala tuto variantu po nepopulárním podpůrném programu TARP, v jehož rámci se napumpovaly do bankovní soustavy stamiliardy dolarů z veřejných zdrojů (většina z nich byla splacena). Některé americké banky, včetně Bank of America a Citibank, jsou však stále zranitelné a mají v účetních rozvahách značný objem toxických aktiv (většinou souvisejících s hypotékami).

Druhým přístupem je rychlé vyřešení. Budou-li však ztráty příliš vysoké nebo zotavení příliš křehké, pak poskytnutí volné ruky bankám, aby se postupně rekapitalizovaly samy, a vyřešení špatných dluhů později – například zavedením evropské obdoby Bradyho dluhopisů (dluhopisů s nulovým kuponem, které v 90. letech umožnily americkým bankám a latinskoamerickým zemím dohodnout se na částečném odepsání dluhů) – nebude fungovat. Rychlejší řešení však možná bude nezbytné, aby bankovní zombie nenakazili finanční systém.

Americká vládní agentura Resolution Trust Corporation v letech 1989 až 1995 hbitě uzavřela 1000 nesolventních bank a spořitelních družstev, aby nepoškodily zdravé instituce. V měřítku dnešní ekonomiky byla rozprodána aktiva v hodnotě 1,25 bilionu dolarů, přičemž se podařilo získat zpět 80% hodnoty. Finanční soustava se rychle uzdravila. Tento přístup vyžaduje uvážlivost a odhodlání při oddělování nesolventních institucí od solventních.

A konečně je zde cesta veřejného kapitálu. Probíhá-li trhem tažená rekapitalizace příliš pomalu a uzavření selhávajících institucí není možné, je vyhrocenější alternativou napumpovat veřejný kapitál přímo do bank (na rozdíl od současných nepřímých injekcí v podobě zvyšování hodnoty suverénního dluhu, který tyto banky drží). Tento přístup brání útokům na banky, poněvadž banky s větším kapitálem jsou bezpečnější. Jak velké množství veřejného kapitálu by se však mělo použít a za jakých podmínek? Soukromý kapitál je samozřejmě preferovanější variantou, ale vzhledem k riziku, že ho zlikviduje budoucí veřejná intervence, budou investoři ostražití. Regulátoři mezitím zvyšují kapitálové poměry bank.

Evropané – dlužníci i věřitelé – musí řešit bankovní problém přímo a současně s problémy eura, suverénních dluhů a fiskálních úprav. Předstírání, že banky, které prošly nenáročnými zátěžovými testy, lze ponechat s malými vedlejšími ztrátami donekonečna otevřené, je jen zbožným – a nebezpečným – přáním.

https://prosyn.org/fGqZGEGcs